Kunta-alan työehtosopimusneuvottelut jatkuvat ‒ Opettajien ja linja-autokuskien palkoista luvassa tänään päätöksiä
Neuvottelutilanteesta entistä haastavamman tekee inflaatioshokki ja monien toimialojen työvoimapula.
Laboren (aiemmin Palkansaajien tutkimuslaitos) johtaja Mika Maliranta toivoo neuvotteluosapuolilta joustoa, jotta tilanteesta päästään eteenpäin. Kuva: Lehtikuva/Seppo SamuliKunta-alan työehtosopimusneuvottelujen on määrä jatkua tänään aamupäivällä.
Neuvottelupöytään istuvat työntekijäpuolen neuvottelujärjestöt Julkisen alan unioni JAU ja Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö Juko sekä työnantajapuolta edustava Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT. Viikkoja jatkuneissa neuvotteluissa päätetään muun muassa yli 420 000 kunta-alan työntekijän, kuten opettajien ja linja-autokuljettajien, palkoista.
Hoitajajärjestöt eivät osallistu neuvotteluihin, ja ne ovat ilmoittaneet jatkavansa työtaistelutoimia kesälomien jälkeen. Silti neuvottelujen tulos voi vaikuttaa myös hoitajien palkkoihin.
Neuvottelutilannetta monimutkaistaa entisestään samanaikaisesti iskenyt inflaatioshokki ja monien toimialojen työvoimapula.
Edellä mainitut syyt rajoittavat Laboren (aiemmin Palkansaajien tutkimuslaitos) johtaja Mika Malirannan mukaan kansantalouden palkanmaksukykyä lähitulevaisuudessa merkittävästi. Hän toivoo neuvotteluosapuolilta joustoa, jotta tilanteesta päästään eteenpäin.
”Tietysti voisi toivoa, että joku tai jotkut liitot katsoisivat isompaa kuvaa silläkin uhalla, että siitä saattaa tulla lyhyellä neuvottelukierroksella vähän takkiin suhteessa muihin. On huolestuttavaa, jos liikkeelle lähtee palkkaspiraali, kun toimialat kilpailevat toisten kanssa palkkaratkaisuilla”, Maliranta kommentoi aiemmin STT:lle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




