WTO:n pääjohtaja ei tule ainakaan Afrikasta
Maailman kauppajärjestön WTO:n pääjohtajavaali on edennyt toiselle kierrokselle. Alun yhdeksästä ehdokkaasta neljä putosi pois viime viikolla.
Samalla selvisi, että kauppajärjestö ei edelleenkään voi saada johtajaa Afrikasta, sillä molemmat köyhimmän maanosan ehdokkaat putosivat pois jatkosta.
Yleisesti puhuttiin, että uusi pääjohtaja tulisi kehitysmaasta, mutta käytännössä jäljellä on vain nousevien talouksien sekä yksi teollisuusmaiden ehdokas.
Viisi jatkavaa kandidaattia, joilla on siis jäsenmaiden keskuudessa eniten kannatusta, ovat Mari Elka Pangestu Indonesiasta, Tim Groser Uudesta-Seelannista, Herminio Blanco Meksikosta, Taeho Bark Korean tasavallasta ja Roberto Carvalho de Azevêdo Brasiliasta.
Konsultoinneissa on kuultu ja kuullaan jälleen uudella kierroksella kaikkia 159:ää jäsenmaata. Niitä vetää troikka, johon kuuluvat WTO:n yleisneuvoston puheenjohtaja, Pakistanin suurlähettiläs Shahid Bashir, riitojenratkaisulautakunnan kanadalainen puheenjohtaja Jonathan Fried sekä kauppapoliittisen lautakunnan puheenjohtaja Joakim Reiter Ruotsista.
Pääjohtajan valinnassa pyritään järjestön toimintaperiaatteiden mukaan löytämään yksimielisyys
Kuten Bashir asian ilmaisi puheessaan suurlähettiläskokouksessa viime perjantaina: ”Yksimielisyys voidaan saavuttaa vain, jos tukensa ehdokkaalle antavat hänen oman maanosansa maiden lisäksi jäsenmaat yli alue- ja muiden rajojen.”
Viime mainitulla Bashir viittasi jakoon köyhiin kehitysmaihin, nouseviin talouksiin ja teollistuneisiin maihin, mikä leimaa herkästi päätöksentekoa kauppajärjestössä.
Rivien välistä on myös luettavissa, että elleivät aasialaiset ja eteläamerikkalaiset maat kykene löytämään kompromissia, pääjohtaja on jälleen valkoinen mies maasta, jonka edustaja on jo aiemminkin johtanut kauppajärjestöä.
Pääjohtaja on tähän mennessä aina ollut joko eurooppalainen tai uusiseelantilainen. Ainoa poikkeus tähän on thaimaalainen Supachai Panitchpakdi, joka johti järjestöä vajaan kauden eli kolmen vuoden ajan ennen viran nykyistä haltijaa Pascal Lamyta.
Tavoite on, että Lamyn seuraaja olisi selvillä toukokuun aikana. Uuden johtajan kausi alkaa syyskuun alussa.
KAIJALEENA RUNSTEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
