Ähtärin eläinpuisto sulkeutuu tänään, mutta eläinten hoito jatkuu
Eläinpuiston johtaja toivoo ihmisten käyvän jättämässä heipat eläimille. Seuraavaksi eläimet ottaa hoitoonsa Vieraile ja Välität ry.
Ähtärin eläinpuisto sulkee tämän päivän jälkeen ovensa yleisöltä. Kuva: LEHTIKUVA / Heikki SaukkomaaÄhtärin eläinpuisto sulkee tämän päivän jälkeen ovensa yleisöltä. Tulevina kuukausina eläinpuiston eläimiä hoidetaan, mutta puiston ovet eivät ole auki, sanoo toimitusjohtaja Arja Väliaho STT:lle.
”Toivottavasti asiakkaat tulevat käymään ja jättämään heipat eläimille nyt hetkeksi sitten ainakin. Toivotaan, että toiminta jatkuu myöhemmin, Väliaho sanoo.
Eläinpuisto hakeutui syksyllä konkurssiin. Sen toiminnalle on etsitty mahdollisia muita jatkajia, mutta vielä lauantaina puiston toimitusjohtaja Väliaho kertoi STT:lle, ettei mitään uutta tietoa asiassa ole.
Konkurssihakemuksen mukaan Ähtärin eläinpuiston velkojen arvioitu kokonaismäärä on lähes 17,1 miljoonaa euroa ja varojen arvioitu kokonaismäärä reilut 700 000 euroa.
Vuonna 2018 Ähtärin eläinpuistoon hankittiin Kiinasta kaksi jättiläispandaa. Lumin ja Pyryn vuokrasopimus oli alun perin 15-vuotinen, mutta syyskuussa 2024 eläinpuisto kertoi niiden ennenaikaisesta palautuksesta Kiinaan talousvaikeuksien takia.
Jos uutta toimijaa jatkajaksi ei löydy, lähdetään eläinten sijoittamisesta neuvottelemaan muiden eläinpuistojen kanssa.
Väliaho sanoo, että seuraavaksi eläimet ottaa hoitoonsa Vieraile ja Välität ry.
Ähtärin eläinpuistoon yhteydessä olevalla luonnonsuojeluyhdistyksellä ei ole kuitenkaan ollut varoja eläinten pitkäaikaiseen hoidon jatkamiseen, minkä takia yhdistys on pyytänyt lahjoituksia ja jatkaa yhä lahjoitusten keräämistä. Väliaholla ei lauantaina ollut tiedossa tarkkaa euromäärää tulleista lahjoituksista.
”Tosi hienosti olemme saaneet avustuksia, ja kaikista tulleista summista olemme erittäin kiitollisia”, Väliaho sanoo.
Väliaho on sanonut aiemmin, että jos uutta toimijaa eläinpuistotoiminnan jatkajaksi ei löydy, lähdetään eläinten sijoittamisesta neuvottelemaan muiden suomalaisten ja eurooppalaisten eläinpuistojen kanssa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
