MTK huutaa komissiota apuun 141-ratkaisussa
MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila vetoaa EU-komissioon, jotta Suomi saisi kelvollisen jatkon Etelä-Suomen maatalouden 141-tukeen.
”Komission tehtävä on toteuttaa EU:n huippukokousten linjaa maatalouden säilyttämisestä EU:n joka kolkalla. Nyt sillä on tilaisuus 141-neuvotteluissa tehdä itse tarvittavat aloitteet.”
Suomen hallituksen kaavailemiin neuvottelutavoitteisiin Marttila on perin pettynyt. Tuottajajärjestöt eivät päässeet tavoitteista yksimielisyyteen valtion neuvottelijoiden kanssa.
Europarlamentaarikko Petri Sarvamaa (kok.) on esittänyt EU:n maatalouspolitiikkaan Suomi-pykälää, joka korvaisi 141-artiklan. Hän perustelee ehdotustaan vieraskolumnissaan. Keskustan europarlamentaarikot suhtautuvat puolestaan esitykseen epäillen.
Sivut 4 ja 7
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
