Digitekniikka tappaa pankkien peruspalvelut
Lähiaikojen digitekniikan aiheuttamien ongelmien lisääntymiset sekä käteisen käytön lopetussuunnitelmat luovat pelkkää epäluottamusta ja pelkoa pankkipalveluita kohtaan.
Suuri määrä ensimmäistä kertaa tietokonetta käyttäviä ihmisiä pakotetaan tietokoneella suoraan pankkipalvelujen ääreen.
Mistä aloitteleva tietotekniikan käyttäjä edes tietää, mitä ohjelmia koneelleen saa ladata? Onko siis mikään ihme, jos rahat yllättäen katoilevat suoraan pankkitileiltä viisaampien hakkereiden omille tileille jo kaupassa ostoksia maksettaessa?
Lopuksi pankit vain toteavat, että sorry vaan, pankki ei korvaa mitään, koska tietokonettanne ei ollut päivitetty asiallisesti kerran viikossa oikeilla uusilla ohjelmilla.
Alun perin asiakkaille hyödyksi tarkoitetut ilmaiset korttipalvelut on käännetty pelkäksi kansalaisten houkuttimiksi, rahastukseksi tai muiksi lisämaksuiksi. Samalla pankit nostavat eniten kassapalvelujen hintoja, jos pankista vielä kassan onnistuu löytämään.
Mihin katosivat esimerkiksi maksuautomaatit? Ne olivat erittäin käteviä ja antoivat kuitin suoraan sitä haluaville. Ne tuskin rasittivat pankkien taloutta liikaa ja niitä uskaltaisi käyttää kuka tahansa luottamuksellisin mielin.
Itse olen aina ollut erittäin vannoutunut käteisen käyttäjä ja sellaisena aion myös pysyä. En luota tietotekniikkaan enkä muihinkaan digitaalisiin palveluihin, mutta pakko niitäkin on käyttää esimerkiksi korkeissa hinnoissa tai jos ei muuta mahdollisuutta anneta.
Missä tavallinen kansalainen voi enää laskettaa kolikkonsa, jos pankki ei käsittele käteistä rahaa? Kaikissa pankeissa ei laskuria löydy.
Kaiken digitekniikan keinotekoinen kehitys kertoo vahvasti siitä, että taas keksittiin uusi hyvä ja käytännöllinen alan tehtaiden, suunnittelijoiden ja muiden yrittäjien yhteistuumin kehittelemä pyramidihuijaus.
Kun joudut ostamaan uuden laitteen, niin pitää myös ostaa sitä sun tätä myös muiltakin alan toimitsijoilta, että tietokoneen tai muun laitteen saa edes toimimaan. Tässä kaikki välistä vetäjät voittavat.
Esa Puuskari
Kouvola
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
