Putin jätti avoimeksi mahdollisuuden viidennelle presidenttikaudelle
Yhtenäisen Venäjän ehdotus nykyisen presidentin virkakausien määrän nollaamisesta hyväksyttiin duumassa
Duumassa puhunut presidentti Vladimir Putin sanoi haluavansa yhä rajoittaa presidentin virkakaudet vain kahteen. Omalta osaltaan hän kuitenkin totesi, ettei hän vastusta ehdotusta virkakausiensa määrän nollaamisesta, mutta sanoi haluavansa tälle vielä myös perustuslakituomioistuimen hyväksynnän. LEHTIKUVA/AFPVenäjän presidentti Vladimir Putin ei tyrmää ajatusta viidennestä presidenttikaudesta vuodesta 2024 alkaen. Duumassa puhunut Putin sanoi haluavansa yhä rajoittaa presidentin virkakaudet vain kahteen.
Putin kuitenkin totesi, ettei vastusta ehdotusta virkakausiensa määrän nollaamisesta, mutta sanoi haluavansa tälle vielä myös perustuslakituomioistuimen hyväksynnän.
Putin ei missään vaiheessa puhettaan sanonut haluavansa jatkaa presidenttinä.
Jos virkakausien määrä nollattaisiin, Putin voisi asettua ehdolle myös seuraavissa presidentinvaaleissa vuonna 2024. Nykyisen perustuslain mukaan hänen pitäisi jättää tuolloin virkansa toisen kauden päättyessä. Nollauksen jälkeen Putin voisi muodollisesti jatkaa presidenttinä aina vuoteen 2036.
Ehdotuksen Putinin virkakausien määrän nollaamisesta teki Yhtenäinen Venäjä -puolueen kansanedustaja Valentina Tereshkova, joka tunnetaan myös ensimmäisenä avaruudessa käyneenä naisena. Duuma hyväksyi Tereshkovan ehdotuksen pian Putinin puheen jälkeen äänin 380–43.
Duumassa tehtiin aiemmin myös ehdotus, jonka mukaan Venäjällä pitäisi järjestää tänä vuonna ennenaikaiset parlamenttivaalit perustuslain muutosten hyväksymisen jälkeen. Putin sanoi vastustavansa tätä ehdotusta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
