Uudella vaihtoehdolla kuusi piirijärjestöä perusteilla – Simon Elo: Paljon perussuomalaisia loikkaamassa
Uusi vaihtoehto -ryhmän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Simon Elo uskoo perussuomalaisten aktiiveja ja valtuutettuja siirtyvän Siniseen tulevaisuuteen. Kuva: Markku Ulander, LehtikuvaPerussuomalaisista irtaantunut Uusi vaihtoehto -ryhmä on joko jo perustanut tai perustamassa elokuun aikana kuusi piirijärjestöä. Viimeksi eilen perustettiin Varsinais-Suomeen piirijärjestö ja sille paikallisyhdistykset. Lappiin perustettiin piirijärjestö jo aiemmin.
Uusi vaihtoehto -ryhmän eduskuntaryhmän puheenjohtajan Simon Elon mukaan tarkoituksena on luoda paikallistason organisaatio koko maahan.
Ryhmä pyrkii rekisteröimään syyskuun alkupuolella puolueen, jonka nimeksi tulee Sininen tulevaisuus. Puolueen perustaminen edellyttää 5 000 kannattajakortin keräämistä. Elon mukaan nyt on kasassa jo noin parituhatta korttia, joten tavoitteeseen varmasti päästään.
Hänen mukaansa perussuomalaisten maltilliselta kentältä on tullut sellaista palautetta, että paljon aktiiveja ja valtuutettuja on siirtymässä Siniseen tulevaisuuteen.
– Varsinkin siinä vaiheessa, kun puolue on rekisteröity, siirtymistä kyllä tulee, Elo sanoi STT:lle.
Uuden vaihtoehdon kansanedustaja Matti Torvinen uskoo, että syksyn aikana useampi sata perussuomalaista siirtyy Sinisen tulevaisuuden jäseneksi.
– Kannattajakorttien perusteella saman verran on jo ihmisiä, jotka tulevat ihan uutena toimijana politiikkaan mukaan.
Hän on Lappiin vasta perustetutun piirijärjestön puheenjohtaja.
Sekä Elo että Torvinen uskovat, että moni on lykännyt perussuomalaisista loikkaamista julkisen solvauksen pelossa.
– Kyllä tällä (perussuomalaisten) porukalla taktiikka on se, että kaikki jotka siirtyvät, leimataan nopeasti luopioiksi, ja palaute on sitten sen mukainen. Eli suorastaan masinoidaan negatiivista palautetta niille ihmisille, Elo sanoo.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho on vaatinut loikkareita julkisesti tukeneilta selvitystä ja uhannut erottamisella puolueesta. Hän on lähettänyt muun muassa sähköpostitse selvityspyyntöjä.
Perussuomalaisten piirijärjestöissä ei uskota merkittäviin irtautumisiin. Piirien johtajien mielestä liikehdintä ulospäin on toistaiseksi ollut olematonta.
– Muutama valtuutettu on siirtynyt kansanedustajiemme lisäksi. Pidin aiheen tiimoilta ylimääräisen kokouksen, jossa kaikki saivat kertoa ajatuksiaan. Ei ollut merkkiä, että lisää olisi siirtymässä, vastasi esimerkiksi perussuomalaisten Uudenmaan piirin puheenjohtaja Pekka Sinisalo.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
