Tällainen on hallitusneuvottelijoiden säästövaatimus maa- ja metsätaloudelle: 80 miljoonaa euroa leikattava
Neuvottelut maa- ja metsätaloudesta ovat Säätytalolla loppusuoralla.
Maa- ja metsätalouden neuvottelut hallitusohjelmaan ovat loppusuoralla Säätytalolla. Kuva: Sanne KatainenMaa- ja metsätalouden säästöiksi Säätytalon hallitusneuvotteluissa on varmistumassa noin 80 miljoonaa euroa, MT:n lähteet kertovat.
Säästöistä vajaa 30 miljoonaa kohdistuisi metsään ja noin 50 miljoonaa maatalouteen.
Neuvottelut maa- ja metsätaloudesta ovat loppusuoralla. MT:n tietojen mukaan säästönäkemys pöydässä on yksimielinen.
Metsässä säästöjä haetaan esimerkiksi kemeratuesta ja Metsäkeskukselta. Maataloudessa säästökohteita on useita, mutta neuvottelussa yritettiin välttää sitä, että suorat tuotantotuet tai luonnonhaittakorvaukset vaarantuisivat.
Kosteikkoviljelyyn puututaan. Maa- ja metsätalousministeriön ympäristöhankkeista etsitään säästöjä, jotta aktiiviviljelylle eli ruuan tuotannolle sekä huoltovarmuudelle säästyisi rahoja.
Kilpailu- ja kuluttajavirasto valmistelee ensi syksyksi alkutuotannon tilaa käsittelevää raporttia. Keinot puuttua kaupan asemaan odottavat raportin tuloksia, mutta siihen on tarkoitus puuttua.
MT kertoi perjantaina, että maa- ja metsätalouden pöydässä alkuvuodesta julkaistu maatalouden parlamentaarisen työryhmän raportti oli vahva pohjapaperi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








