Antti Litja on ilmiömäinen mielensäpahoittaja
Lähdin komediaa katsomaan, mutta itkuhan siellä tuli. En kuitenkaan pahoittanut mieltäni. Kyllä vahvasti suosittelen elokuvaa Mielensäpahoittaja.
Se kertoo huumorin siivittämänä kipeän tarinan sukupolvien yhteentörmäyksestä. Hyvin ymmärtää, ettei puulämmitteisessä mökissä asuva vanhus osaa toimia maailmassa, joka perustuu kosketusnäyttöihin. Hermo meinaa itselläkin mennä, jos yrittää kylässä mikroa käyttää.
”Ihmisiä ja liesiä hipaistaan, eikä naksutella tai kolauteta niin kuin minun maailmassani”, pohtii mielensäpahoittaja (Antti Litja).
Tuomas Kyrön menestyskirjoihin pohjautuvassa, Dome Karukosken ohjaamassa elokuvassa vanhus joutuu vastentahtoisesti lähtemään miniän nurkkiin Helsinkiin.
Ja siitähän ei sitten meinaa tulla mitään. Hetkellisesti kaikki pahoittavat mielensä, kunnes eri maailmoissa varttuneet sukupolvet alkavat pikkuhiljaa ymmärtää toisiaan. Tai ainakin sietää.
Ennen sovintoa pinna palaa kuitenkin monesti. Siinä missä miniä (Mari Perankoski) haluaisi rentoutua sohvalla nauttien lasillisen punaviiniä, on kärttyinen vanhus hätistelemässä putsaamaan rännejä ja tyhjentämään välikaivoa. Mielensäpahoittaja tunkee mukaan jopa liikeneuvotteluihin, koska ”kyllä tarvitsee miniä apua neuvostolittolaisten kanssa”.
”Paljon on pääkaupungissa toisella tavalla kuin kotona. Emännät käyvät töissä ja isännät koulussa”, vanhus hämmästelee. Hänen maailmassaan naiset leipovat kotona ja miehet hoitavat ulkotyöt. On kunnia-asia, että potut tulevat yhä omasta pellosta. Uutisten aikaan täytyy olla television ääressä kahvikuppi kourassa. Sitä ainoaa oikeaa uutisankkuria, Lindin Arvia, tosin on ikävä.
Elokuvassa mielensäpahoittajan poikaa näyttelee Iikka Forss ja ”herra Alshaimerin” laitoshoitoon vienyttä emäntää Petra Frey.
Suureksi onneksi Mielensäpahoittaja on valittu Toronton kansainvälisten elokuvajuhlien ohjelmistoon. Nyt on vientituote kohdallaan. Eikä kenenkään varmasti tarvitse pahoittaa mieltään.
KATJA LAMMINEN
Mielensäpahoittaja elokuvateattereissa 5.9. alkaen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
