Käkinaaraita on kahta värimuotoa
Harva suomalainen on nähnyt käen ruskeaa värimuotoa. Jotkut naaraskäet muistuttavat väritykseltään ampu- tai tuulihaukkaa.Kyseessä on polymorfia. Se on ilmiö, jossa samasta lajista on olemassa useita muotoja, Jyväskylän yliopiston bio- ja ympäristötieteiden laitoksen tutkijat Johanna Mappes ja Leena Lindström toteavat elokuun Science-lehdessä.
Suomalaistutkijat analysoivat lehdessä olevaa englantilaistutkijoiden artikkelia samasta aiheesta.
Maailmalla ja myös Suomessa on tutkittu paljon saman lajin värimuotoja. Mimikriaksi sanotaan ilmiötä, jossa matkija jäljittelee vaarallista mallia. Tästä esimerkkejä ovat myrkylliset ampiaiset ja niitä matkivat kukkakärpäset.
”Mimikria toimii, jos matkijoita on tarpeeksi vähän”, Mappes selvittää.
Monet pikkulinnut tunnistavat käen vihollisekseen, koska se munii pikkulintujen pesiin. Englannissa rytikerttunen on tärkein käen isäntälaji.
Osa rytikerttusista on oppinut tunnistamaan käen eroon varpushaukasta. Kerttuset varoittavat naapureitaan ei-toivotusta vieraasta.
Kun käen harmaa muoto muistuttaa varpushaukkaa, ruskea käkinaaras matkii ampuhaukkaa tai tuulihaukkaa. Harmaan muodon oppineet rytikerttuset eivät välttämättä tunnista ruskeaa käkeä eivätkä ruskeaan tottuneet harmaata.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

