Maa- ja merikotkan pesästä maksetaan satanen
Metsähallituksen luontopalvelut maksaa löytöpalkkion tuntemattomasta maakotkan tai merikotkan pesästä. Summa on tänäkin vuonna 100 euroa.Metsähallituksen luontopalvelut maksaa aikaisempien vuosien tapaan 100 euron löytöpalkkion kaikkialta Suomesta löydetyn maakotkan tai entisten Oulun ja Lapin läänien alueelta löydetyn merikotkan sellaisista pesistä, jotka eivät ole ennestään Metsähallituksen tiedossa. Etelämpää Suomesta löydettyjen merikotkien pesistä Metsähallitus ei maksa löytöpalkkiota.
Lähes kaikissa tunnetuissa maa- ja merikotkan pesissä on numeroitu pesäkyltti, mutta osa tunnetuistakin pesistä voi olla ilman kylttiä.
Ilmoituksesta tulee käydä ilmi ilmoituksen tekijän nimi ja yhteystiedot, kunta ja paikannimi sekä pesän koordinaatit (sijaintitieto), jos mahdollista. Metsähallitus tarkastaa ilmoitetut pesät ennen palkkion maksamista.
Pesistä pyydetään ilmoittamaan Metsähallituksen Lapin luontopalveluihin ylitarkastaja Tuomo Ollilalle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

