
Kaupunkien liiketilojen vuokrien ennakoidaan laskevan vuoden lopussa – vajaakäyttöaste ei vielä näy toimistotilojen markkinoilla
Catella ennustaa liiketilojen vuokrien laskevan vuoden neljännellä neljänneksellä Helsingissä, Tampereella, Turussa, Oulussa, Lahdessa ja Jyväskylässä.
MTK:n kiinteistön toimitilat Simonkatu 6:ssä Helsingin Forumissa peruskorjattiin vuonna 2019. Talousjohtaja Heikki Laurinen esitteli tiloja, jotka ovat osoittautuneet toimiviksi myös koronan oloissa. Etätyöt ovat jatkuneet, myös Maalaistentalossa. Kuva: Sanne KatainenToistaiseksi toimitilojen käyttäjien muuttuvat tarpeet ja kysyntä eivät ole heijastuneet pääkaupunkiseudun toimistojen keskimääräiseen vajaakäyttöasteeseen. Pääkaupunkiseudulla on yhteensä 8,5 miljoonan toimistoneliön tilakanta.
Catella Property Oy:n kiinteistökatsauksen mukaan vajaakäyttöaste oli vuoden toisella neljänneksellä Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla 11,9 prosenttia – samaa luokkaa kuin ensimmäisellä vuosineljänneksellä. Vuoden lopulla Catella ennustaa vajaakäytön kasvavan Helsingissä ja Tampereella. Prime-vuokrat Helsingin keskustassa olivat keskimäärin 35,5 euroa toimistoneliöltä
Liiketilojen sekä teollisuus- ja logistiikkatilojen osalta Catella odottaa vajaakäyttöasteiden kasvavan maan suurissa kaupungeissa. Liiketilojen vuokrien Catella ennustaa laskevan vuoden neljännellä neljänneksellä Helsingissä, Tampereella, Turussa, Oulussa, Lahdessa ja Jyväskylässä.
Markkinoinnin, teknologian ja luovuuden liitto MTL päätti kokonaan luopua työhuoneestaan Työnantajien Eteläranta 10:ssä.
"Muutimme virtuaalitoimistoon", kertoo MTL:n toimitusjohtaja Tarja Virmala mökiltään Savosta. MTL hakee markkinointialalta yhteistyökumppaneita, joiden kanssa jakaisi tiloja.
Virmala uskoo palaavansa vielä toimistoon:
"Ei etätyötä pelkästään kestä. Pitää tavata ihmisiä, se ei ole samaa verkossa."
Eteläranta 10:n tiloja hallinnoivan Teollisuuskeskus Oy:n toimitusjohtajan Kimmo Järvensivun mukaan työnantajaliittojen talossa osa väestä on paikalla, osa etänä. Käyttöasteella talo on melkein täysi. Eteläranta 10:n omistavat työnantajaliitot, jotka myös käyttävät tiloja.
Lue myös:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
