Halpuutus käy sianlihantuottajan kukkarolle
Grillikausi on käsillä, mutta sianlihan tuottajahinta laskee.
HK Scanissa eläinten hankinnasta ja tuottajapalveluista vastaava johtaja Veli-Matti Jäppilä pitää halpuutusta yhtenä suurimmista syistä tilanteeseen.
”Halpuuttamisen keskiössä näyttävät olevan maito, liha ja leipä.”
Valion toimitusjohtaja Annikka Hurme ei ollut huolissaan siitä, miten halpuuttaminen vaikuttaa Oltermannin asemaan (11.5. MT).
”Mielikuviin halpuuttaminen kuitenkin vaikuttaa”, Jäppilä sanoo. ”Luo sellaista käsitystä, että halpuutettu hinta on se oikea.”
HK laski sianlihan tuottajahintaa maanantaista alkaen kahdella sentillä kilolta.
Halpuuttamisen lisäksi laskuun on muitakin syitä. ”Sianlihan tuotantomäärä on tarpeettoman suuri kulutukseen nähden nyt, kun vientimarkkinat eivät vedä. Halpuuttamisen lisäksi vaikuttavat siis ylitarjonta, varastojen kasvu ja niukka kysyntä”, Jäppilä luettelee.
Myös tuonti on runsasta. Viime vuonna sianlihaa tuotiin 24 miljoonaa kiloa.
Sianlihan tuottajahinta on ollut laskussa jo pitkään. HK:lla edellinen kahden sentin lasku tehtiin vajaa kuukausi sitten.
Valtakunnan keskihinta oli viime vuoden tammikuussa 1,64 euroa kilolta. Vuosi sitten tähän aikaan hinta laski 1,57 euroon. Elo–syyskuussa oli pientä eloa molempiin suuntiin ja jouluksi pieni piikki ylöspäin.
Joulusta näihin päiviin sianlihan tuottajahinta on laskenut lähes 10 senttiä kilolta, Jäppilä kertoo.
Satu Lehtonen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
