Naivistisia maalaistunnelmia viideltä vuosikymmeneltä
Kylän vilskettä taulussa nimeltä Ei hätää, heinät on jo seipäillä. Werstas Kuva: Viestilehtien arkistoTAMPERE (MT)
Alibabas kebab-pizzeria. Sellainen löytyy nykyään liki jokaiselta kylänraitilta. Maaseutu on kansainvälisempi kuin koskaan.
Muutos näkyy myös taiteilija Reijo Kivijärven naivistisissa maalauksissa.
Niillä pääsee hauskuuttamaan itseään elokuun loppupuolelle saakka Työväenmuseo Werstaan näyttelyssä Tampereella.
Kivijärven tauluissa seikkailee persjalkaisia pottunokkia idyllisissä maalaismaisemissa.
On huivipäistä mummoa, lehmää ja kissaa. Sekä ulkohuussissa istuva ”eurokansalainen”.
Pallovatsat jonottavat painonvartijoiden kokoukseen ja naiskatras istuu saunassa turpeet naamassa.
Kivijärvi maalaa hellyttävän paikkansapitävän kuvan suomalaisuudesta.
Yllätysvieraat-näyttelyssä on esillä 91 teosta viideltä vuosikymmeneltä. Niistä aistii niin vanhan ajan kuin maaseudun rakennemuutoksenkin.
Teokset on koottu yksityiskokoelmista eri puolilta Suomea.
Vaasassa 1955 syntynyt Kivijärvi kävi koulun jälkeen töissä muun muassa teurastamolla ja rakennuksilla.
Turun telakalla työskennellessään hän alkoi maalata öljyväreillä ja siirtyi päätoimiseksi taiteilijaksi vuonna 1981.
Kivijärvi on elänyt synnyinseudullaan Etelä-Pohjanmaan Soinissa vuodesta 1986 maalaten ja harrastaen perinnerakentamista.
Innostus rakentamiseen näkyy myös tauluissa.
Kivijärven mukaan teoksen nimeäminen on tarkkaa puuhaa: ”Se on puolet naivistisesta teoksesta.”
Näyttelystä löytyy muun muassa teokset Kännykkäänhöpöttäjä pilaa tunnelman ja Vanhatpojat saavat joululahjaksi uudet pussilakanat.
Taiteilija nauraa usein ääneen tuotoksilleen. Hän toivoo ilon välittyvän myös katsojalle.
”Kun yleisö on silminnähden hymyssä suin, silloin tiedän että olen onnistunut ponnisteluissani”, Kivijärvi toteaa.
KATJA LAMMINEN
Yllätysvieraat Tampereen Työväenmuseo Werstaalla 24.8. asti.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
