Nuorison haave 17-vuotiaiden ajokorttiuudistuksesta kariutui – syy siihen löytyy Arkadianmäeltä, kertoo Uutissuomalainen
Perustuslakivaliokunnan käsittelyruuhka jatkuu vaalikauden loppumetreille saakka.
17-vuotiaat saavat nykylain mukaan ajokortin vain poikkeusluvalla. Varhaistettua ajokortin myöntämistä on kritisoitu nuorille sattuvien vakavien liikenneonnettomuuksien yhteydessä. Kuva: Jaana KankaanpääUutissuomalaisen mukaan kiistelty 17-vuotiaiden ajokorttiuudistus ei toteudu tällä hallituskaudella.
Hallituksen esitys olisi mahdollistanut 17-vuotiaille rajoitetun B-luokan ajo-oikeuden huoltajan suostumuksella. Nykyisin 17-vuotias tarvitsee henkilöautokorttiin poikkeusluvan.
Hallituksen esityksen raukeaminen johtuu siitä, että eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta ei ehdi laatia lakiuudistuksesta mietintöä määräajassa. Laista voidaan päättää vain mietinnön perusteella. Avoimeksi jäävät lakihankkeet raukeavat vaalikauden lopussa.
Liikenne- ja viestintävaliokunnan mietintö jää valmistumatta määräajassa, koska perustuslakivaliokunta ei ehdi antaa mietinnöstä lausuntoa. Takaraja mietinnöille on ensi maanantai, sillä eduskunnan viimeinen täysistunto ennen vaalitaukoa on 3. maaliskuuta.
”Jos olisimme saaneet perustuslakivaliokunnalta lausunnon tällä viikolla, olisimme ehkä ehtineet laatia mietinnön. Nyt aika valitettavasti pääsi loppumaan”, liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Suna Kymäläinen (sd.) totesi Uutissuomalaiselle perjantaina.
Hän kertoo ymmärtävänsä "täysin" sen käsittelyruuhkan, joka perustuslakivaliokunnassa on ollut ja on loppumetreille saakka.
”He joutuvat priorisoimaan käsittelemiään asioita, ja tällä hetkellä heitä työllistää saamelaiskäräjälaki”, Kymäläinen sanoo.
Alun perin uuden ajokorttilain piti tulla voimaan jo lokakuun alussa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







