Huipputuottajat tuovat kilpailuetua
Elo-säätiön perustajiin kuuluva ravintoloitsija Pekka Terävä kokee olevansa etuoikeutettu mies. Hän luotsaa Michelin-tähdellä palkittua Olo-ravintolaa, joka nojaa vankasti maan parhaimpiin raaka-aineiden tuottajiin.
”Niin kauan meillä on kilpailuetu, kun meillä on huipputuottajat takanamme. Ihmiset tulevat tänne ravintolaan ihmettelemään, miten ruoka voi olla näin hyvää.”
Kehut eivät koske vain fiiniä ruokaa, kuten peuraa tai muikun mätiä.
”Meidän kansallisaarteemme ovat porsas ja peruna. Ne ovat käsittämättömän hyviä, kun ne hankitaan maan parhailta tuottajilta.”
Tuottajia ja luonnon antimien keräilijöitä on ravintolan hovihankkijoina melkoinen liuta. ”Nykyään parisataa eikä valmiita olla vieläkään”, Terävä kertoo.
Jos Olo-ravintolan ruokalistalla on villiruokaa, vaikkapa hirveä, tarjoilija kertoo, missä se on ammuttu. Ruokalistoja ei verkkosivuilta löydy ollenkaan, koska ravintola elää sesongin ja saatavuuden ehdoilla.
Villiruoka on Terävän mukaan ruokakulttuurin osatekijä ja sen vahvistaja.
Olennaista on olla ylpeä ruuan tuotannon arvoista, kuten puhtaudesta, rehellisyydestä ja eettisyydestä.
”Tiedämme, että meillä nauta, vasikka tai karitsa on elänyt hyvän elämän. Se etiikka kestää minkä tahansa vertailun.”
TARJA HALLA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
