Polaaripyörre puskenee pakkasia kevättalveen
Tähän mennessä talvi on ollut Suomessa selvästi tavanomaista lauhempi.
Kevättalvella koetaan todennäköisesti vielä rapsakoita pakkassäitä, arvioi Ilmatieteen laitoksen meteorologi Oskari Rockas. Kuva: Kari SalonenIlmatieteen laitoksen meteorologin Oskari Rockaksen mukaan on havaittavissa viitteitä siitä, että kylmä talvisää saattaa kestää viikkoja.
”Tämä viikko näyttää talviselta koko maassa. On kylmää ja lisää luntakin mahdollisesti tulee. Ensi viikolla todennäköisesti hetkeksi lämpenee, mutta sen jälkeen korkeapaine näyttäisi olevan laskeutumassa Suomen päälle, mikä tarkoittaa jälleen kylmää säätä”, Rockas toteaa.
Rockas huomauttaa, että Suomen talvisäähän vaikuttaa huomattavissa määrin stratosfäärin polaaripyörre.
”Se on talviaikaan napa-alueille muodostuva pyörre, voimakkaiden länsituulten alue, joka säilyttää kylmää ilmaa stratosfäärissä”, Rockas kertoo.
Stratosfääri sijaitsee 10–50 kilometrin korkeudella maanpinnasta.
”Suunnilleen joka toinen vuosi tässä kiertoliikkeessä pääsee tapahtumaan poikkeama, jonka seurauksena napa-alue äkillisesti ja voimakkaasti lämpenee, ja samalla kylmempää ilmaa pääsee virtaamaan etelämmäs. Tämä sama efekti voi heijastua myös maanpinnalle, eli ihmisten arjessa näkyvään säätilaan”, meteorologi selventää.
Rockaksen mukaan stratosfääri lämpeni äkillisesti suunnilleen viikko sitten.
”Tämän tapahtuman seurauksena meillä voi olla maaliskuussa tavanomaista kylmempää ja kuivempaa säätä tiedossa. Sen todennäköisyydet ovat nyt koholla, mutta ennusteeseen liittyy toki epävarmuustekijoitä.”
Näyttää siis todennäköiseltä, että Suomessa eletään sangen kylmän ja kuivan sään oloissa vielä pitkälle maaliskuuhun.
”Keväthän on tyypillisesti sellaista aikaa, että lämpötiloissa tapahtuu jatkuvaa heiluriliikettä. Jos vaikutukset tästä polaaripyörteen hajoamisesta tulevat näkyviin maan pinnalla, niin ne näkyvät yleensä 4–6 viikon kuluttua tapahtumahetkestä”, Rockas sanoo.
”Maaliskuun puolestavälistä eteenpäin ennustettavuus säässä on heikko.” Ilkka Alanko
Maaliskuu on Suomessa virallisesti kevätkuukausi, joskin usein vielä melko talvinen sellainen.
”Lapissa maaliskuu on selkeämmin talvikuukausi. Etelämpänä on tuolloin yleensä jo keväisempää.”
Forecan meteorologi Ilkka Alanko ennakoi, että maaliskuun ensimmäinen viikko olisi ajankohtaan nähden lauha.
”Odotettavissa on, että lopputalven ajan on välillä kylmää. Välillä lauha länsivirtaus puolestaan voimistuu, kuten tähänkin asti tänä talvena. Maaliskuun puolestavälistä eteenpäin ennustettavuus säässä on heikko”, Alanko huomauttaa.
Alangon mukaan näyttäisi kuitenkin siltä, että kokonaisuudessaan kuluvan talven lämpötilat asettuvat melko lähelle keskimääräisiä.
Tähän mennessä talvi on ollut Suomessa selvästi tavanomaista lauhempi.
”Marraskuun puolivälissä oli varsin kylmää, mutta tammi- ja helmikuu ovat olleet tavanomaista lämpimämpiä ja sateisempia. Itä- ja Pohjois-Suomessa on ollut mahdollisesti poikkeuksellisenkin lämmintä ja sateista”, Ilmatieteen laitoksen meteorologi Oskari Rockas kiteyttää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




