The Guardian: Saksalainen supermarketketju nosti elintarvikkeiden hintoja vastaamaan todellisia ilmastokustannuksia – eniten nousi juuston hinta
Kampanjan tarkoitus on edistää tietoisuutta ilmasto- ja terveysvaikutuksista.Saksalainen halparuokakauppa Penny on nostanut tuotteidensa hintoja vastaamaan niiden todellisia kustannuksia ihmisten terveydelle ja ympäristölle. Asiasta kertoo The Guardian.
Kampanjan tarkoitus on edistää tietoisuutta ilmasto- ja terveysvaikutuksista. Kampanjassa yhdeksän tuotetta hinnoitellaan sen mukaan, mitä Nürnbergin teknillisen korkeakoulun ja Greifswaldin yliopiston asiantuntijat ovat arvioineet niiden todellisiksi kustannuksiksi suhteessa niiden vaikutukseen maaperään, ilmastoon, vedenkäyttöön ja terveyteen.
Hinnoittelu on käytössä viikon ajan kaikissa Penny-ketjun kaupoissa. Myymälöitä on Saksassa 2150.
Mukana on valikoima elintarvikkeita, kuten juustoja, muita maitotuotteita, makkaroita sekä vegaanisia lihankorvikkeita.
Kampanjassa wiener-nakkien hinta on noussut 3,19 eurosta yli kuuteen euroon. Mozzarellajuuston hinta nousi 74 prosenttia 1,55 euroon, ja hedelmäjogurtin hinta 31 prosenttia. Vegaanisten lihankorvikeleikkeiden hinta nousi vain viisi prosenttia.
Suositun maasdamer-juuston hinta nousi 94 prosenttia. Hinta on nyt 4,84 euroa. Juuston hinnannoususta 85 senttiä tuli metaani- ja hiilidioksidipäästöistä, 76 senttiä tehomaatalouden ja rehutuotannon maaperälle aiheuttamista vahingoista, 63 senttiä torjunta-aineiden käytöstä ja 10 senttiä lannoitteiden aiheuttamasta pohjavesisaasteesta.
Ruokakauppa on kertonut, että se lahjoittaa kampanjasta saatavat ylimääräiset tuotot Alppien perhemaatiloja tukevalle järjestölle.
Kestävän kehityksen asiantuntija Amelie Michalke Greifswaldin yliopistosta kertoo The Guardianille, että elintarvikkeiden todellinen hinta voidaan tällä hetkellä esittää vain osalle elintarvikkeista.
”Kattava tieteellinen pohja puuttuu. Mutta toivomme, että tämä antaa vahvan sysäyksen käyttäjäystävälliselle ja reilulle keskustelulle elintarvikkeiden hinnasta”, Michalke kertoo.
Suomessa aiheesta uutisoi Helsingin Sanomat.
Linkki The Guardianin alkuperäiseen uutiseen: German supermarket trials charging true climate cost of foods
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat










