KL: Team Finland petti odotukset
Kauppalehden haastatteleman professorin mukaan Team Finland on lähinnä kiva brändi.Neljä vuotta sitten perustettu, täysin julkisella rahoituksella toimiva Team Finland (TF) on Kauppalehden mukaan pettänyt odotukset, joita kansainvälistymispalveluiden tulevaisuudelta odotettiin.
Muun muassa yhden luukuen -periaate kyllä toteutui, mutta ei asiakkaan vaan viranomaisen näkökulmasta.
Kauppalehden haastattelema Åbo Akademin johtamisen ja organisaatioiden professori Alf Rehn sanoo TF:n peruidean olleen hyvä, mutta toteutus jäi siitä kauas.
"Kokonaisuus on ryväs toimijoita, jotka eivät aina edes tiedä, kuka mistäkin vastaa. Koordinaatio vie kaiken ajan ja energian. TF kaatuu omaan mahdottomuuteensa. Kaikesta piti tehdä niin isoa ja yhteistä, ettei pienempiä hankkeita enää tehty samaan tapaan kuin ennen."
Rehnin TF on nyt lähinnä kiva brändi.
”Suomen ulkopuolella messuilla ja kuluttajatapahtumissa on nyt luovuttu sekaannusta aiheuttaneesta Team Finland -brändistä. Mikä urheilujoukkue? Maailmalla ollaan yksinkertaisesti Suomi Finland."
Team Finland -verkostoon kuuluvat Finpro, Tekes, Finnvera, Finnfund, Finnpartnership, Teollisuussijoitus, VTT, Patentti- ja rekisterihallitus, ely-keskukset, Suomen kulttuuri- ja tiedeinstituutit, Suomalais-venäläinen kauppakamari ja Suomalais-ruotsalainen kauppakamari. Invest in Finland tavoittelee investointeja Suomeen ja Finland Promotion Board kehittää maabrändiä.
Kauppalehti: Team Finland petti odotukset
Lue myös
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

