
MT:n vuoden luetuin juttu kertoi suurtilallisen viljelypäätöksestä ‒ myös ukrainalaisten lasten järkyttävät touhut ja homehtuvat klapit kiinnostivat lukijoita
Viljely, polttopuut, parisuhteet ja perinteikäs grilli innostivat MT:n lukijoita tänä vuonna.Suomen suurimman peltoalan viljelijä luopuu luomusta, MT kertoi huhtikuussa. Juttu kiinnosti MT:n lukijoita huhtikuussa.
Kyseinen viljelijä on Niko Ahlqvist, joka viljelee noin 1500 hehtaaria Karkkilassa.
”Lopullinen niitti oli keskustelu paikallisen maaseutuelinkeinoviranomaisen kanssa. Hän vannotti minua, että mikäli nyt sitten luomusta luovut, niin muistathan, että ennen 30.4 et saa tehdä sitä sun tätä, ettei tule takaisinperintöjä edellisvuosien tuista sun muuta.”
”Oli helppo todeta, että tämä on nyt tässä”, Ahlqvist puuskahtaa. Koko jutun voit lukea tästä:
Voiko lapsena olla suurempaa onnea kuin kontata kuralätäkössä ja imeskellä hiekkaista jäätä? Tuskin!
Ukrainalaisille vanhemmille suomalaisten lasten touhut ovat kuitenkin eksoottisia, Suomeen muuttanu Galyna Sergeyeva kertoo. Hänen some-seuraajansa pääsevät ihmettelemään suomalaista arkea Facebookin kautta. Koko jutun voit lukea tästä:
Polttopuut ja erityisesti niiden säilyttäminen kiinnostivat MT:n lukijoita tänä vuonna erityisen paljon. Klapien homehtumisen estävä pressu sai lukijat liikkeelle.
"Oli kehitettävä sellainen ratkaisu, joka pitäisi puut kuivina ja mahdollistaisi niiden kuivumisen edelleen ulkovarastoinnin aikana", Kari Hirvonen kertoo keksinnöstään.
Neljänneksi eniten MT:n lukijoita kiinnostivat Maajussien parisuhdekäänteet.
”Tuntui, että jos nyt kieltäydyn, niin kaduttaa”, kertoo kärsämäkeläinen vasikkakasvattaja Oskari Pulkkanen päätöksestään lähteä mukaan Maajussille morsian -ohjemaan vuonna 2022. Kaveri oli ilmoittanut hänet.
Osallistuminen kannatti, vaikka suoranaisesti ohjelma ei parisuhdeasioita edistänytkään. Rakkaus löytyi, mutta mistä? Sen voit lukea jutusta:
Annikin Grilli on aito pohjalaisgrilli, jonka perustana ovat perinteiset grilliruuat, kuten tuhdit makkaraperunat, mehevät hampurilaiset ja tirisevät grillimakkarat.
”Suurin osa asiakkaistamme tekee ruumiillista työtä, jossa kuluu paljon energiaa. Kun tänne tulee syömään, niin ei heti tarvitse lähteä kotiin keittämään”, Annikki Kalemaa toteaa.
Kalemaan herkut houkuttelivat myös lukijoita ja grillijuttu löysi heitä viidenneksi eniten viime vuonna.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







