SP ei tinkisi velkatavoitteesta
Suomen Pankin pääjohtaja Erkki Liikanen toivoo, että Suomen hallitus pitää kiinni tavoitteestaan taittaa valtion velkaantumiskehitys, vaikka talouden näkymät ovat heikentyneet.
”Se pitäisi luottamuksen yllä Suomeen maana, joka pitää sanansa. Varmasti pitkän tähtäimen edut olisivat haittoja suuremmat, koska Suomen rahoituskustannukset pysyisivät paremmalla tolalla moniin muihin maihin verrattuna”, Liikanen sanoi eilen Helsingissä.
Suomen Pankki julkisti torstaina ennusteen, jonka mukaan maailmantalous kasvaa tänä vuonna vain hitaasti. Ennuste on synkistynyt varsinkin EU-20-alueella, johon kuuluvat euromaat, Ruotsi, Tanska ja Britannia. Pankin arvio on, että alueen talous supistuu tänä vuonna noin 0,5 prosenttia.
EU-20-alueen tuotanto saavuttaa ennusteen mukaan kriisiä edeltäneen tason vasta vuonna 2015.
Myönteistä on, että euroalueen inflaatio on painunut alle kahden prosentin. Liikasen mukaan inflaatiopaineiden odotetaan pysyvän hallittuina, mikä mahdollistaa kasvua tukevan rahapolitiikan. Se ylläpitää elpymistä ja antaa aikaa velkaantumisen hallittuun supistamiseen.
Suomen talouskasvusta pankki ei antanut uutta ennustetta. Liikasen mukaan se olisi kuitenkin heikompi kuin joulukuussa, jolloin vuoden 2013 kasvuksi ennakoitiin 0,4 prosenttia.
”Se tarkoittaa, että myös julkisen talouden sopeutustarve on suurempi kuin silloin luulimme”, hän sanoi.
Joulukuussa Suomen Pankki arvioi, että valtion lisäsäästöjen tarve vuosina 2014 ja 2015 olisi ollut noin miljardi euroa.
Liikanen korostaa, ettei kriisiä kuitenkaan ratkaista yksin rahapolitiikan keinoin, vaan on tehtävä myös rakenteellisia uudistuksia. MT–STT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
