
Sohjo lensi, kun mersukuskit hurjastelivat jäärata-ajoissa Jyväskylässä
Näytösluonteinen ilmaistapahtuma keräsi runsaasti katsojia.
Kilpailun voittajaksi kruunattiin eniten kierroksia kahden tunnin aikana ajanut autokunta. Kuva: Petteri KivimäkiJyväskylän Jyväsjärvellä nähtiin tänään lauantaina lennokasta menoa, kun mersukuskit mittelivät MB Cup Finlandin järjestämässä jäärata-ajossa.
Näytösluonteiseen ilmaistapahtumaan osallistui 74 kuljettajaa sekä 16 vanhaa ja itse tuunattua Mercedes-Benz-autoa.
”Ihan älyttömästi on ollut katsojia. Ajot ovat sujuneet mukavasti ja auto kesti hyvin”, sanoi kannonkoskelainen Ismo Vesterinen ensimmäisen ajotunnin jälkeen. Hän on yksi ”Team Vesterisen” kuljettajista.
Team Vesterisen keltaisen kisa-auton, 1990-luvun W124-mallin Mersun, erotti helposti muiden autojen joukosta. Ismo Vesterinen arvelee, että kyseessä saattoi olla koko kisan halvin menopeli.
”Auto on ostettu 850 eurolla ja vähän siistitty ja piristetty niin, että sillä pystyy kisassa ajamaan.”
Leikkimielisen kilpailun voittajaksi kruunattiin eniten kierroksia kahden tunnin aikana ajanut autokunta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








