Saksalaiselle matkailijalle Ilomantsi ei ole kovin kaukana Helsingistä: "Täällä on hiljaista, puhdasta ja viihtyisää"
Grüne Woche- messuilla Lehmäleiriä esitellyt Riitta-Miina Piipponen pääsi puhumaan saksaa äänensä käheäksi.Riitta-Miina Piipponen esitteli Ilomantsissa sijaitsevaa Lehmäleiriään maailman suurimmilla ruoka- ja matkailumessuilla Grüne Wochella Berliinissä viisi päivää.
Messut kestävät yhteensä kymmenen päivää, tänään on viimeinen päivä. Vierailijoita messuilla oli yhteensä noin 400 000.
Lehmäleirillä matkailijat pääsevät elämään pientilan arkea: lypsämään kyyttöjä ja hoitamaan kaikkia muitakin tilan eläimiä. Majoittuminen ja ateriat tarjoaa Maukkulan Mustikkamäki lehmäleirin naapurissa.
"Tänä vuonna olin Grüne Wochella Visit Finlandin kutsumana, viime vuonna pyrin sinne itse", Piipponen kertoo.
"Pyysin naapurini Meri Viljamaan esittelemään omaa Puustilan maisematilaansa samaan pöytään. Suomen osastolla ei ollut muita maatalouden edustajia kuin me, vaikka messut ovat maatalous-, puutarha- ja elintarvikemessut."
Pöytäpaikka viideksi päiväksi maksoi tuhat euroa, jonka Lehmäleiri ja Puustilan maisematila maksoivat puoliksi. Vaikka messut ovat kansainväliset, englannilla pärjää huonosti.
"Keskivertosaksalainen puhuu saksaa, niin tietysti Suomessakin vaikkapa maatalousnäyttelyn kävijä haluaa puhua suomea", Piipponen kertoo.
Ja ääni käheänä Piipponen ja Viljamaa sitä saivatkin puhua: päivät olivat tiiviitä ja omalta paikalta liikkuminen oli ihmismassojen takia hankalaa. Vaikka Lehmäleirillä ei ollut paikalla myytävää tai maistateltavaa, kiinnostuneita riitti.
"Ihmisiä tuntui ihastuttavan, ettei kyseessä ole turisteja varten keinotekoisesti rakennettu paikka vaan kyseessä olivat minun lehmäni ja olin maatalousyrittäjänä itse esittelemässä paikkaa", Piipponen kertoo.
Hän oli messuilla myös viime vuonna, ja silloin kävijöiltä tuli myöhemmin varauksia. Niitä odotetaan myös tänä vuonna.
"Selitin, että auton kanssa pitää tulla ensin laivalla. Saksalaiset eivät tuntuneet pitävän 500 kilometrin automatkaa Helsingistä Ilomantsiin oikein minään. Asuntoautoille kyseltiin pysäköintimahdollisuuksia, minä sanoin että eihän meillä muuta olekaan kuin tilaa, kyllä sinne mahtuu", Piipponen kertoo.
"Aika näyttää, miten laajaa kiinnostus on, mutta kyllä saksalaiset uskoivat, että täällä on hiljaista, puhdasta ja viihtyisää."
Piipponen on saanut Leader-rahoitusta kansainvälistämishankkeeseensa ja messuihin osallistumisen lisäksi hänen oli mahdollista käännättää Lehmäleiri-sivut saksaksi ja valmistaa saksankielinen esite.
Tilalle tulee jonkin verran majoittujia Air b'n'b -sivuston kautta. Myös heille eläinkontaktit ovat kaikki kaikessa. Naapurin majoitusmahdollisuudet taas ovat tarjolla booking.com:issa.
"Ehkä tässä kansainvälisyyden osalta kuuta kurkotellaan, mutta kyllä sitä ollaan jo saavutettukin", Piipponen summaa.
"Ilomantsin pienillä, kivisillä pelloilla ei viljaa viljellä. Luonnon monimuotoisuuden säilyttäminen, alkuperäisrotujen suojeleminen sekä Lehmäleirit mahdollistavat minun ammattini maatalousyrittäjänä."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

