
Kauppias juhannuksen makkaratrendistä: ”Nyt myydään raakamakkaraa”
Perinteistä grillimakkaraa myydään edelleen eniten, mutta myös mausteisemmat tuoremakkarat ja kasvisvaihtoehdot kiinnostavat.
Perinteisen grillimakkaran lisäksi juhannuksena grillataan paljon lihaa, kalaa ja kasviksia. Kuva: Jaana KankaanpääJuhannus on vuoden parasta grillaussesonkia, joten makkaraa kuluu jopa kaksinkertainen määrä tavalliseen viikonloppuun verrattuna. MT kysyi Keskolta, S-ryhmältä ja Lidliltä suosituimpia juhannusviikon makkaroita. Eniten myydään tavallista, kotimaista grillimakkaraa ja lihaisampaa A-luokan grillimakkaraa.
”Kyllä suomalainen makkara on suomalaiseen makuun. Kestosuosikit menevät kaupaksi”, K-Citymarket Ison Omenan kauppias Toni Pokela kertoo.
Pokelan mukaan tänä juhannuksena raakamakkarat eli tuoremakkarat ovat kasvattaneet eniten myyntiään.
”Tuoremakkaroita, kuten chorizo-tyyppisiä makkaroita, on tullut nyt lisää valikoimiin ja niitä menee hyvin. Uutuudet kiinnostavat kuluttajia”, Pokela sanoo.
Raakamakkarat ovat usein tavallisia makkaroita mausteisempia. Erikoisempiin makkaroihin kuuluvat myös broileri- ja kalkkunamakkarat, joilla kaikilla on omat tykkääjänsä.
Mausteisten makkaroiden ja raakamakkaroiden suosion nousu on huomattu myös Lidlissä. Salla Oksanen Lidlin viestinnästä kertoo, että yllättävämpiä makuyhdistelmiä tarjoavia kesäuutuuksia ovat esimerkiksi loimuava savupaprikamakkara sekä punasipuli-cheddarmakkara.
Vaikka kasvismakkaroita myydään Ison Omenan kauppias Toni Pokelan arvion mukaan vain viitisen prosenttia koko makkarankulutuksesta, vegemakkaratkin kiinnostavat aikaisempaa enemmän. Pokela uskoo suuntauksen johtuvan valikoiman kasvusta.
”Kun tulee lisää vaihtoehtoja, se lisää myyntiä. Aiemmin on voinut olla vain yksi kasvismakkara, josta ei ole välttämättä kaikki tykännyt. Tilanne on nyt erilainen, kun onkin kymmenen erilaista vaihtoehtoa”, Pokela sanoo.
Hän kertoo, että nakkien ja makkaroiden lisäksi juhannusgrilliin ostetaan paljon myös broilerin, naudan ja sian lihaa. Ulkomaisen lohen hinta on noussut, joten sen tilalle etsitään nyt kotimaisia vaihtoehtoja.
”Ihmiset ovat löytäneet lohelle vaihtoehdoksi esimerkiksi ahvenen, nieriän ja siian”, Pokela sanoo.
Mitä?
S-ryhmän myydyimmät makkarat juhannusviikolla ovat Hiillos Grillimakkara, Huiluntuhti Grillimakkara, Poprilli, Wilhelm Juustogrillimakkara ja Wilhelm Perinteinen.
K-ryhmässä parhaiten myydyt makkarat ovat olleet juhannusviikolla Wilhelm Chili-sulatejuusto, Kabanossi Original, Atrilli Grillimakkara, Hiillos Grillimakkara, Wilhelm Perinteinen, Huiluntuhti Grillimakkara, Wilhelm Juusto, Kunnon Kuoreton Nakkimakkara, Camping Original ja Käristemakkara.
Lidlin suosittuja makkaroita ovat esimerkiksi Lihaisa Kotimainen Grillimakkara, Juustogrillimakkara, Grillibalkan sekä Juusto-grillibalkan. Ketjusta haetaan myös saksalaisia braatvursteja.
Makkaroiden listat eivät ole suuruusjärjestyksessä, koska ketjut eivät halunneet paljastaa kaikkein eniten myytyä makkaraansa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




