Perussuomalaiset sopeuttaisivat 6–7 vuodessa
Perussuomalaiset yhtyy pääpiirteissään valtiovarainministeriön näkemykseen 6 miljardin euron sopeutustarpeesta.
Sopeutuksen toteuttaminen vaatisi puolueen mukaan kuitenkin 6–7 vuotta, jotta heiveröinen talouskasvu ei vaarantuisi ja työttömyys pahentuisi kestämättömäksi.
Keskeistä sopeutusta olisivat rohkeat rakenteelliset uudistukset ja talouden saaminen kasvuun. Julkista taloutta olisi sopeutettava vaalikauden aikana noin 2–3 miljardilla eurolla. Muun muassa tuulivoiman syöttötariffeista ja puoluetuista voitaisiin tinkiä.
Maahanmuuttopolitiikkaan perussuomalaiset vaatii useita konkreettisia muutoksia. Esimerkiksi humanitaarisin perustein annettu oleskelulupa pitäisi puolueen mielestä voida peruuttaa, jos oleskeluluvan saanut lomailee lähtömaassaan, lähettää sinne lapsiaan tai osallistuu kriisialueella sotatoimiin.
Perussuomalaisten mukaan myös esimerkiksi hoito- ja rakennusalojen kielitaitovaatimuksia tulisi kiristää potilas- ja työturvallisuuden takaamiseksi.
Puolueet vastasivat keskustan puheenjohtajan Juha Sipilän kysymyslistaan tänään iltapäivällä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat