Vaikka omikron jyrää nyt läpi väestön, myös toivoa on näkyvissä – "Tämän jälkeen korona ei ehkä enää palaa pandemiana"
Terävimmän tartuntapiikin uskotaan olevan jo ohi, ja sairastuvuuden laskun toivotaan olevan tällä kertaa nopeaa. Asiantuntijoiden kommentit valavat uskoa tulevaan.
Testaukset ovat vähentyneet viime aikoina, joten tartuntojen määrää on vaikea arvioida. Kuva: Sanne KatainenMonet asiantuntijat uskovat, että pandemia saattaa olla siirtymässä kohti loppuaan – vaikka virus jääkin keskuuteemme. Jyrkän sairastuvuuspiikin jälkeen seuraa melko varmasti jyrkkä lasku väestön parantuneen immuniteetin vuoksi.
Maailman terveysjärjestön WHO:n Euroopan johtaja Hans Kluge arvioi uutistoimisto AFP:lle, että seuraavan kerran korona ei ehkä enää palaa loppuvuonna pandemiana. Myös Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen johtaja Mika Salminen totesi Ylen haastattelussa pitävänsä kehityskulkua täysin mahdollisena.
Tällöin vakavat tautitapaukset pysyisivät totuttua matalammalla tasolla ja yhteiskunta voi toimia vähemmillä rajoituksilla.
Luvut antavat toivoa paremmasta, vaikka Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL raportoi tiistaina uusia koronatartuntoja 7 009.
Tämän vuoden ensimmäiset viikot ovat näyttäneet laskevaa tartuntakäyrää: viime viikolla raportoitiin 50 881 tartuntaa, kun vuoden ensimmäisellä viikolla niitä oli yli 58 000.
Tämä selittyy suureksi osaksi testauksen vähenemisellä, sillä kaikkia oireisia tai positiivisen kotitestin tehneitä ei enää testata. Luotettavia näytteitä ilmoitettiin vuoden ensimmäisellä viikolla THL:lle hieman yli 200 000, kun viime viikolla luku oli enää 157 000.
Osalla sairastuneista oireet ovat niin lieviä, että kotitestikin jää tekemättä ja tartunta jopa huomaamatta.
Suuresta tartuntaluvusta huolimatta sairauteen kuolleiden määrä on laskussa. Samoin on tehohoitopotilaiden määrä, sillä uusimman tiedon mukaan teholla oli 52 potilasta, eli kymmenen vähemmän kuin perjantaina.
Maanantaina sairaalahoitoa tarvitsevia koronapotilaita oli 682. Luvussa on mukana myös ne, jotka ovat tulleet hoitoon muusta syystä mutta jotka vaivan lisäksi kantoivat virusta.
Lue lisää:
WHO: Omikronmuunnos voi enteillä koronapandemian loppua Euroopassa
THL:n Tervahauta: Nykyrajoituksia syytä jatkaa, muttei kiristää entisestään
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

