KUOLLUT MaanviljelijäEsko Kytömaa
Maanviljelijä Esko Kytömaa kuoli pitkäaikaiseen sairauteen 30.8.2013. Hän oli syntynyt 16.11.1930 Laukaan Äijälässä.
Esko Kytömaa joutui miehen töihin jo nuorena. Isän kuoltua vuonna 1942 puolet Jokihaaran tilasta siirtyi perintönä hänelle ja Pentti-veljelle. Kokonaan tila siirtyi Esko Kytömaalle vuonna 1966 hänen veljensä kuoltua.
Esko Kytömaa avioitui Kaisa Koskisen kanssa vuonna 1950. Heille syntyi neljä lasta.
Varsinaisen työuransa Kytömaa teki maanviljelyksen parissa. Hän oli pellervolainen henkeen ja vereen.
1960-luvulla Jokihaarassa tuotantosuuntana oli maidontuotanto, mutta vuonna 1966 siirryttiin sianlihan tuotantoon.
Sukupolvenvaihdos tehtiin vuonna 1986. Tämän jälkeen aukeni uusi työura sorayrittäjänä. Lähes kolmekymmentä vuotta hän ajoi kuormia asiakkailleen omistamaltaan sora-alueelta. Hänen poikansa Mauri totesikin kerran: ”Isä on ajanut enemmän kilometrejä hiekka-autolla kuin henkilöautolla konsanaan.”
Esko Kytömaa oli lukuisten luottamustointen mies. Tehtäviinsä hän paneutui aina perinpohjaisesti ja täysillä. Hänet valittiin Laukaan kunnanvaltuustoon vuonna 1961. Yhtä kautta lukuun ottamatta hän istui valtuustossa aina vuoteen 1988 saakka.
Kunnanhallituksessa Kytömaa oli jäsenenä tai varajäsenenä vuosina 1969–1984, joista viimeiset neljä vuotta hän toimi puheenjohtajana.
Kytömaan johdolla kunnan edustajat veivät viestiä tieasioista aina ministeritasolle saakka. Vihdoin vuonna 1993 saatiin kestopäällyste Kuusan ja Tankolammin väliselle tielle.
Kytömaa toimi myös järjestö-, puolue- ja pankkisektorin luottamustehtävissä sekä lautamiehenä. Laukaan maataloustuottajain puheenjohtajana hän oli vuosina 1973–1983. Kytömaa vaikutti myös Karjaportin edustajistossa ja vuoteen 1986 saakka osuuskunnan hallintoneuvostossa.
Esko Kytömaa piti jatkuvasti huolta fyysisestä kunnostaan. Talveen kuuluivat hiihtolenkit ja kesään pyöräily.
Äijälän kyläläiset muistavat Kytömaan kylän voimahahmona, työteliäänä vastuunkantajana. Nuoremmille polville hän toimi esikuvana. Hän säilytti toimeliaisuutensa viimeiseen saakka. Vielä tänä vuonna Kytömaa oli soranajossa. Ja sairaudestaan huolimatta hän teki kävelylenkkejä vielä muutamia viikkoja ennen menehtymistään.
ANTTI NÄRHI
Kirjoittaja on Heinäahon tilan isäntä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
