Kolme jäsentä lähtee HKScanin hallituksesta - yhtiökokous kutsuttu koolle
Marko Onnela, Riitta Palomäki ja Tuomas Salusjärvi ovat tänään perjantaina ilmoittaneet eroavansa HKScan Oyj:n hallituksesta tästä päivästä alkaen.
HKScanin hallituksen puheenjohtaja Reijo Kiskola kertoi yhtiön pörssitiedotteessa, että yhtiön hallitusta täydennetään ylimääräisessä yhtiökokouksessa. Kuva: Markku VuorikariMarko Onnela on toiminut HKScanin hallituksen jäsenenä ja varapuheenjohtajana vuodesta 2017 alkaen ja hallituksen varajäsenenä vuosina 2015–2016. Riitta Palomäki sekä Tuomas Salusjärvi ovat molemmat olleet hallituksen jäseniä vuodesta 2017 alkaen.
"Kiitän Marko Onnelaa, Riitta Palomäkeä ja Tuomas Salusjärveä toiminnasta yhtiön hallituksessa", sanoo Reijo Kiskola, HKScan Oyj:n hallituksen puheenjohtaja yhtiön pörssitiedotteessa.
HKScan Oyj:n hallituksen muodostavat hallituksen puheenjohtaja Reijo Kiskola ja hallituksen jäsenet Per Olof Nyman, Jari Mäkilä ja Carl-Peter Thorwid.
Yhtiön hallitus päätti tänään perjantaina kutsua koolle ylimääräisen yhtiökokouksen yhtiön hallituksen täydentämiseksi. Kutsu ylimääräiseen yhtiökokoukseen julkaistaan tammikuun 2019 toisella viikolla.
"HKScanin johto keskittyy yhdessä henkilöstön kanssa edistämään määrätietoisesti niitä toimenpiteitä, joilla vakautetaan yhtiön taloutta ja varmistetaan hyvä toimituskyky ja palvelutaso niin asiakkaiden kuin yhtiön muiden sidosryhmien suuntaan", Kiskola sanoo tiedotteessa.
Muutettu otsikkoa kello 17.27. Aiemmin otsikko kuului: Muutoksia HKScanin hallituksessa. Lisätty myös linkki kolumniin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
