Väitös: Vesien saastumisen valvonta toimii yritysten ehdoilla
Puunjalostusteollisuuden edut ovat sanelleet vesien saastumisen kontrollointia, toteaa tuore väitöskirja.Tutkija Marja Ylösen tutkimuksen mukaan viranomaiset ottavat valvonnassaan huomioon yritysten taloudelliset edut. Kontrollointia voi kuvata teollisuudelle suosiolliseksi.
Asenteissa ei ole juuri tapahtunut muutoksia viime vuosikymmeninä, mistä väitös mainitsee tuoreena esimerkkinä Talvivaaran kaivoksen. Tutkija panee myös merkille, että saastuminen näyttää aina ilmaantuvan ”yllätyksenä”.
Maamme vesiensuojelua on kuvattu menestystarinaksi. Ylösen mukaan menestystarinan takana on kuitenkin käytäntöjä, jotka vaikeuttavat saastumisen valvontaa.
Ongelmien taustalla on viranomaisten tietojen puute ja vähäiset resurssit, jotka pakottavat luottamaan valvottaviin. Teollisuus pystyy myös pimittämään tietoa.
Sosiologian väitös tarkastettiin perjantaina Jyväskylän yliopistossa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

