Leppä toivoo MTK:ta takaisin kauppatapalautakuntaan – Tuottajat katsoivat lautakuntaa hampaattomaksi siitä lähtiessään
Ministeri Jari Leppä odottaa, että uusi elintarvikemarkkinalaki ja sen tuoma ruokavaltuutettu yhdessä kauppatapalautakunnan kanssa palauttavat luottamuksen ruokaketjun sisällä.
Ministeri Jari Leppä haluaa palauttaa luottamuksen ruokaketjuun. Se onnistuu hänen mukaan uudella lailla, ruokavaltuutetulla ja alan sisäisellä itsevalvonnalla. Kuva: Jarkko SirkiäRuokavaltuutetun viran sisältävä elintarvikemarkkinalain luonnos julkaistiin keskiviikkona.
Maa- ja metsätalousministeriön valmisteleman esityksen tarkoituksena on parantaa elintarvikemarkkinoiden toimivuutta ja turvata elintarvikeketjussa heikoimmassa asemassa olevien toimijoiden asemaa.
"Tarkoituksena on saada rakennettua luottamusta ruokaketjun sisään", maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) sanoi MT:n haastattelussa torstaina.
Ketjussa on ollut pitkään epäluottamusta eri osapuolten välillä. Lepän mukaan tarvitaan puolueeton taho eli ruokavaltuutettu, joka voi tarvittaessa käydä erimielisyydet läpi.
Keskustelu ruokavaltuutetusta on käynyt ajoittain kuumana talven aikana. Tuottajajärjestö MTK kannattaa valtuutettua ja kauppa vastustaa sitä.
Leppä toivoo tuottajajärjestö MTK:n palaavan jäseneksi kauppatapalautakuntaan.
MTK erosi lautakunnasta vuonna 2015. Lautakunta ei tuolloin pystynyt MTK:n mukaan vaikuttamaan elintarvikeketjun ongelmiin.
MTK perusti kauppatapalautakunnan yhdessä Päivittäistavarakauppa ry:n ja Elintarviketeollisuusliitto ry:n kanssa vuonna 2014. Tarkoitus oli ratkoa elintarvikeketjun kauppatapojen ongelmia.
Ministeri odottaa nyt, että uusi elintarvikemarkkinalaki ja sen tuoma ruokavaltuutettu yhdessä kauppatapalautakunnan kanssa palauttavat luottamuksen ruokaketjun sisällä.
"On välttämätöntä, että kaikki ruokaketjun osat kuuluvat kauppatapalautakuntaan. Toivon, että tuottajat tulevat takaisin", Leppä sanoo.
Kun koko ala olisi mukana itsesääntelyjärjestelmässä, alan sisäinen luottamus rakentuisi ja koko ketju ajaisi yhdessä lisäarvoa ruokaketjuun, ministeri suunnittelee.
Nyt lausuntokierrokselle lähteneellä elintarvikemarkkinalailla pyritään estämään kohtuuttomien ehtojen ja hyvän liiketavan vastaisten menettelyjen käyttöä maataloustuotteiden ja elintarvikkeiden kaupassa.
Ruokavaltuutettu voisi hakea tuomioistuimelta kohtuuttomuuksia sisältävän kauppatavan kieltämistä ja asettaa uhkasakon. Hän voisi myös huomauttaa tai julkisesti varoittaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
