EU ja Meksiko uudistamaan kauppasopimusta – myös Suomelle uusia mahdollisuuksia
Kyseessä on myös ensimmäinen EU:n kauppasopimus, joka sisältää korruption torjuntaa koskevia määräyksiä.EU ja Meksiko pääsivät lauantaina yhteisymmärrykseen voimassaolevan kauppasopimuksen uudistamisesta.
Uusi sopimus korvaa aiemman, vuodesta 2000 voimassa olleen kauppasopimuksen.
Se päivittää osin jo vanhentuneita kauppasääntöjä, poistaa tulleja ja parantaa myös suomalaisten yritysten mahdollisuuksia Meksikon markkinoilla.
Pääosa sopimuksen sisällöstä on valmiina, mutta neuvotteluja teknisistä yksityiskohdista jatketaan. Lopullisen sopimuksen odotetaan valmistuvan loppuvuodesta 2018, Suomen valtioneuvosto kertoo.
Suomen tavarakaupan viennin arvo Meksikoon viime vuonna oli 309 miljoonaa euroa ja tuonnin arvo 218 miljoonaa euroa.
Palvelutarjoajien markkinoillepääsy helpottuu monilla aloilla.
"Tuleva sopimus on tervetullut, sillä se päivittää osin jo vanhentuneita kauppasääntöjä yritysten tarpeita vastaaviksi, poistaa tulleja ja parantaa suomalaisten yritysten mahdollisuuksia Meksikon markkinoilla", ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Anne-Mari Virolainen toteaa tiedotteessa.
"Sopimus on erityisen merkityksellinen aikana jolloin kaupan avoimuus ja sitä koskeva yhteistyö on kyseenalaistettu monilla rintamilla."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

