
Helteet ja aurinko hellivät vielä alkuviikolla, mutta sitten tulee muutos
Syyskuun ennätyksellinen helleputki voi jatkua vielä maanantaina ja tiistaina.Sunnuntaina tuli täyteen koko vuoden 69. ja samalla kuluvan syyskuun 6. hellepäivä. Molemmat lukemat ovat ennätyksellisiä – ennen tätä vuotta koko vuoden helle-ennätys oli vuodelta 2002 (65 päivää) ja syyskuun helle-ennätys vuodelta 1968 (5 päivää).
Lämpötilat yltänevät hellelukemiin myös maanantaina ja tiistaina. Maanantaina lähes koko maassa on edellispäivien tapaan aurinkoista ja poutaista, lämpimintä on todennäköisesti maan lounaisosassa.
Tiistaina länsirannikolle leviää rintama sateineen, ja lämpötilat jäävät siellä enimmäkseen 20 asteen alapuolella, kun taas maan itäosassa ja keskivaiheilla on yhä hyvin aurinkoista ja lämmintä. Jopa Etelä-Lapissa voidaan päästä lähelle hellerajaa.
Keskiviikkona sateet leviävät suureen osaan maata ja myös pilvisyys lisääntyy merkittävästi. Lämpötilat jäävät monin paikoin alle 20 asteen, mutta pysyvät ajankohdan keskiarvoon nähden varsin korkeina. Myös loppuviikolla eteläiset ilmavirtaukset ovat vallitsevia, ja lämpötilat ovat todennäköisesti varsin kesäisiä.
Kirjoittajat ovat Ilmatieteen laitoksen meteorologeja.
Siirry tästä MT:n sääpalveluun
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

