”On aika purkaa turha byrokratia”
Vaikka EU:n rahoituskehyksestä ei vielä syntynyt päätöstä, näyttää selvältä, että miinukselle mennään, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila sanoi MTK-Varsinais-Suomen kokouksessa Paimiossa lauantaina.
Samaan aikaan suomalaisen viljelijän kukkaroa keventävät oman hallituksemme leikkauspäätökset.
Marttila vaatii, että maatalouspolitiikassa tehdään nyt täyskäännös: On aika parantaa viljelijöiden kilpailukykyä ja vähentää valtavaa byrokratiaa.
Kilpailulain uudistamiseen on pantava vauhtia. ”Maatilat tarvitsevat lisää tuloja kaupan reilujen pelisääntöjen kautta.”
Lisäksi hallituksen on ryhdyttävä kovalla kädellä perkaamaan ruuantuotannon säädöksiä.
Marttila mainitsi täydentävät ehdot yhtenä pahimmista byrokratiataakoista. Pelkästään niiden täyttämiseksi viljelijän on noudatettava yli 50:tä lakia ja asetusta. ”Ja lisää on tulossa maatalouspolitiikan uudistuksen myötä.”
Tällä hetkellä pienikin erehdys johtaa raskaisiin tulonmenetyksiin.
”Suomen ja muiden vastuullisten EU-maiden on nyt ponnekkaasti todettava, että maanviljelijöiden mitta on täynnä tehotonta, ahdistavaa ja jopa nöyryyttävää lainsäädäntöä”, Marttila korosti.
”Tämä hallinnollinen murhenäytelmä on uudistettava selkeäksi laatujärjestelmäksi”, hän vaati.
Voimaan on jätettävä ainoastaan sellaiset säädökset, jotka tukevat suomalaisen laatustrategian toteuttamista.
Marttila haluaa asennemuutosta EU:n maatalouspolitiikan uudistustyöhön. Tähän mennessä viljelijät ja maatalous on aina nähty jonkinasteisena ongelmana, hän sanoi. ”Jatkossa on lähdettävä liikkeelle siitä, millaisia mahdollisuuksia maatalous, maaseutu ja sen luonnonvarat antavat.”
Hän muistutti kuulijoita: ”Olemme ratkaiseva osa ruokaketjua. Teemme maailman tärkeintä työtä – siitä on syytä olla ylpeä.” SATU LEHTONEN
Olemme
ratkaiseva osa ruokaketjua.
Teemme maailman tärkeintä työtä –
siitä on syytä
olla ylpeä.«
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
