Kollaja-työryhmä aloitti työnsä Pudasjärvellä
Pudasjärven kaupunginhallituksen asettama työryhmä kartoittaa suunniteasteella olevan Kollajan tekojärven rakentamisen mahdollisuuksia ja uhkia. Työryhmän esitykset valmistuvat vuoden 2014 loppuun mennessä. Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.) torjuu jyrkästi Kollajan tekoaltaan.PUDASJÄRVI (MT)
Pudasjärven kaupunginhallitus on päättänyt perustaa PVO-Vesivoima Oy:n esityksestä työryhmän selvittämään suunnitteilla olevan Kollajan tekojärvihankkeen hyötyjä ja haittoja.
Päätös tehtiin toukokuussa ja työryhmä aloitti toimintansa tiistaina pidetyssä järjestäytymiskokouksessa.
Syksyn ajalle on sovittu alustavasti neljä kokousta. Työn on määrä olla valmis vuoden 2014 loppuun mennessä, jonka jälkeen työryhmän esitykset tulevat kaupunginhallituksen ja -valtuuston käsiteltäviksi.
”Tulvasuojelu ja energiavarmuus parantuisivat”
”Työryhmä perustettiin tarkastelemaan niitä mahdollisuuksia, joita hanke voisi Pudasjärven alueelle tuoda sekä toisaalta sitä, miten potentiaalisia uhkia voisi pienentää”, sanoo Pohjolan Voiman vesivoimayhtiön PVO-Vesivoima Oy:n toimitusjohtaja Pertti Pietinen .
Yhtiö teetti Pudasjärvellä viime vuoden lopulla yrityskuvatutkimuksen, jossa kartoitettiin muun muassa paikallisten suhtautumista tekojärven rakentamiseen.
”Hankkeen kannalla oli vastaajista vähän yli puolet, ehdottomia vastustajia noin neljännes. Vajaa neljännes vastaajista ilmoitti, että hankkeella ei ole heille merkitystä”, Pietinen taustoittaa.
Toimitusjohtajan mukaan Kollajan rakentamisvaiheen aluetaloudelliset vaikutukset Pudasjärvelle olisivat merkittäviä.
”Lisäksi Kollajasta olisi suurta hyötyä tulvasuojelussa. Energiatehokkuuden parantaminen ja lisäenergian saanti ovat myös hankkeen selkeitä etuja.”
Niinistö: Kollaja lain vastainen hanke
Ympäristöministeri Ville Niinistön (vihr.) mukaan Kollajan hanke on ympäristölle haitallinen ja Suomen nykyisen lainsäädännön vastainen.
”Osoittaa erittäin huonoa arvostusta paikallisia ihmisiä ja suomalaista luontoa kohtaan, että kelloa haluttaisiin kääntää takaisin 1950-luvun ympäristötuhoihin vesirakentamisessa”, Niinistö lataa.
”Kollajan hanke on kotimaisen luonnonsuojelun suurimman yksittäisen saavutuksen, eli koskiensuojelulain vastainen.”
”Taloudelliset hyödyt luontomatkailun kehittämisessä ylittävät myös merkittävästi vesirakentamisen hyödyt”, ympäristöministeri lisää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


