Leppä vahvoilla maa- ja metsätalousministeriksi – Sipilä: Myös omistajaohjausasiat pöydällä
Perussuomalaisten mahdollinen ehdokas kulttuuri- ja urheilu- ja eurooppaministeriksi on Sampo Terho.
Leppä ei halunnut keskiviikkona kommentoida mahdollista halukkuuttaan ministeriksi. LEHTIKUVA / Antti Aimo-KoivistoHallituspuolueet valitsevat uudet ministerinsä tänään ja huomenna. Perussuomalaisten valintaa kulttuuri- ja urheilu- ja eurooppaministeriksi odotetaan tänään. Kokoomuksen on määrä valita uusi oikeusministeri huomenna.
Myös keskustan on määrä lohkoa Kimmo Tiilikaisen ministerinsalkut huomenna. Jos keskusta irrottaa Tiilikaisen salkusta maa- ja metsätalousministerin salkun, siinä on STT:n tietojen mukaan vahvimmin kiinni kansanedustaja Jari Leppä.
Pääministeri Juha Sipilä valitsee oman ministeriehdokkaansa. Jos ehdokkaita on useampia, torstaiaamuna kokoontuva puoluehallituksen, eduskuntaryhmän ja europarlamenttiryhmän yhteiskokous äänestää ehdokkaista.
Myös omistajaohjausasiat ovat pöydällä, kun ministerinsalkuista keskustellaan keskustan sisällä, kertoo pääministeri Juha Sipilä (kesk.). Sipilän mukaan kaikki asiat ovat neuvoteltavissa, kun asioita katsotaan uudelleen.
Tällä hetkellä omistajaohjausasiat ovat Sipilän vastuulla.
Sipilän mukaan on selvää, että keskustan huomenna julkistettava uusi ministeri on maa- ja metsätalousministeri.
Syksyllä elinkeinoministerin paikasta äänestettiin, ja Sipilän ehdokas Mika Lintilä voitti niukasti Mauri Pekkarisen. Keskustan sisältä arvioidaan, että Lepän valinta maa- ja metsätalousministeriksi olisi selkeämpi, ja jopa keskustan perinteisiin kuuluva äänestys voisi jäädä väliin. Leppä ei halunnut keskiviikkona kommentoida mahdollista halukkuuttaan ministeriksi.
Muista nimistä esillä ovat olleet keskisuomalaiset Pekkarinen ja kansanedustaja Anne Kalmari. Kalmarin mukaan jokaisen kansanedustajan pitäisi olla kiinnostunut ministerin paikasta. Hän sanoo olevansa perehtynyt juuri luonnonvara-asioihin.
Pekkarinen sanoo, että hänellä ei ole pyrkyä tehtävään. Hän kuitenkin lisää, että hänellä itsellään ei ollut pyrkyä syksylläkään. Hän sanoo olevansa käytettävissä tehtäviin, jossa kokee olevansa ammattilainen. Hän ei kuitenkaan halua täsmentää, että olisiko maa- ja metsätalousministerin tehtävä sellainen.
Kokoomuksen juristikansanedustaja Ben Zyskowicz sanoo, että ei ole käytettävissä oikeusministeriksi. Hän perustelee asiaa terveyssyillä. Hän ei ole koskaan ollut käytettävissä ministeriksi, koska hän on kertonut kärsivänsä vaikeasta migreenistä.
Mahdollinen nimi oikeusministeriksi on juristikansanedustaja Antti Häkkänen. Kokoomuksen varapuheenjohtaja on ensimmäisen kauden kansanedustaja. Oikeusministerin salkku siirtyi Jari Lindströmiltä (ps.) kokoomukselle.
Lindströmin ja Tiilikaisen lisäksi Leppä ja Häkkänen ovat samasta Kaakkois-Suomen vaalipiiristä. Sama vaalipiiri tuskin kuitenkaan estää eri puolueiden valintoja, sillä kokoomus ja keskusta haluavat tehdä omat valintansa.
Perussuomalaisten mahdollinen ehdokas kulttuuri- ja urheilu- ja eurooppaministeriksi on eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho. Hänellä on eduskuntaryhmässä vahvin kannatus puolueensa uudeksi puheenjohtajaksi, kun nykyinen puheenjohtaja Timo Soini vetäytyy tehtävästä kesäkuussa. Soini vahvisti tiistaina, että Lindström jatkaa työministerinä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
