Maa- ja metsätalousministeriö on juuri myöntänyt rahoitusta Suomen Metsästäjäliiton kaksivuotiselle hankkeelle, jossa metsästäjiä koulutetaan villisikakannan hallintaan ja ASF-riskin pienentämiseen.
Liiton mukaan villisikakanta tulee pitää aktiivisella metsästyksellä pienenä. Villisika aiheuttaa tällä hetkellä suuria riskejä maataloudelle afrikkalaisen sikaruton (ASF) leviämisuhan takia.
Hankkeessa parannetaan metsästäjien edellytyksiä villisikakannan tehokkaaseen säätelyyn kouluttamalla metsästäjäkuntaa. Tavoitteena on, että hankkeeseen osallistuneilla metsästäjillä on riittävät tietotaidot villisian tehokkaaseen ja turvalliseen metsästykseen sekä turvalliseen saaliinkäsittelyyn.
Metsästäjäliitto tekee hankkeessa yhteistyötä Ruokaviraston kanssa.
Metsästäjien koulutus on tarpeellista, sillä villisika on Suomessa uusi tulokas, minkä takia kokemus villisian metsästyksestä puuttuu toistaiseksi suurimmasta osasta Suomea. Ainoastaan kaakkoisrajan tuntumassa löytyy enemmän villisian metsästyskulttuuria, todetaan liiton tiedotteessa.
Villisika kuuluu suurriistaan, joten sen metsästys vaatii läpäistyn ampumakokeen ja asettaa tiettyjä vaatimuksia käytettävälle aseelle.
”Tulee muistaa, että haavoittunut tai metsästystilanteessa stressaantunut villisika voi myös muodostaa uhan sitä jäljestävälle henkilölle ja käytettävälle metsästyskoiralle. Ruokinta auttaa merkittävästi pyynnissä, mutta sitä ei tule kuitenkaan harjoittaa kantaa kasvattavassa tarkoituksessa”, toteaa hankkeesta vastaava Metsästäjäliiton kenttämestari Chris Karppinen.
Afrikkalainen sikarutto uhkaa paitsi luonnonmukaista villisikakantaa myös koko siankasvatusta elinkeinona. Yksikin Suomessa havaittu tautitapaus vaarantaisi koko suomalaisen sianlihan viennin. Kyseessä on EU:ssa ja Suomessa lakisääteisesti vastustettava eläintauti, muistutetaan
Metsästäjäliiton hankkeen toisena tavoitteena on varautua ASF:n leviämisen estämiseen, jos tauti varotoimista huolimatta pääsee Suomeen. Tauti leviää suoraan sikojen kesken, mutta myös tavaroiden, sianlihan, sianlihatuotteiden ja sikaa sisältävien sivutuotteiden välityksellä.
”On luotava oirehtivien tai kuolleina löydettyjen villisikojen havainnointi- ja viestintäjärjestelmä. Tietoja näistä eläimistä tarvitaan metsästäjiltä ja muilta luonnossa liikkujilta. Ihmisten tietoisuutta villisikojen levittämien tautien vastustamisesta ja torjunnasta on myös lisättävä”, sanoo kenttämestari Karppinen.
Lue lisää: