
Vimpelissä ja naapurikunnissa nyt yhteensä 121 korona-altistunutta
Järvi-Pohjanmaan perusturvan alueella on todettu torstaihin mennessä 16 koronatartuntaa. Korona-altistuneita on yhteensä 121. Vimpelin lisäksi Järvi-Pohjanmaahan kuuluvat Alajärvi ja Lappajärvi.Koronatartuntoja on alueella nyt viisi enemmän kuin keskiviikkona.
Viidestä uudesta tartunnasta neljä liittyy Ylläkselle syyskuun lopussa tehtyyn ruskaretkeen ja siitä johtuneisiin jatkotartuntaketjuihin. Yksi koronatapaus liittyy Seinäjoen opiskelijatartuntoihin.
Tartunnan saaneet ja altistuneet on asetettu eristykseen tai karanteeniin.
Koronalle altistuneita on kaikkiaan 121. Altistuneista 110 on Järvi-Pohjanmaan yhteistoiminta-alueen asukkaita.
Pandemian johtoryhmä suosittelee, että alueella ei järjestetä yli 20 hengen tapahtumia. Lokakuun loppuun asti voimassa oleva suositus koskee sekä sisätiloissa että ulkona järjestettäviä tilaisuuksia.
Kasvomaskien käyttöä suositellaan laajasti. Esimerkiksi kaikkiin tilanteisiin, joissa lähikontakteja ei voida välttää.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

