Yle: Liminganlahden luontokeskuksen kohtalo selviää ensi viikolla
Metsähallitus on tehnyt myyntitarjouksen Limingan kunnalle osuudestaan Liminganlahden luontokeskusrakennuksesta sekä siellä olevasta näyttelystä.
Metsähallituksen osuus rakennuksesta ja luontoaiheinen näyttely siirtyisivät kokonaan Limingan kunnan omistukseen. Kuva: Maiju PohjanheimoPohjois-Pohjanmaalla sijaitseva, Metsähallituksen ja Limingan kunnan yhteisesti omistama Liminganlahden luontokeskus voi siirtyä kokonaan kunnan omistukseen.
Yle kertoo uutisessaan, että Metsähallitus on tehnyt osuudestaan myyntitarjouksen Limingan kunnalle. Metsähallituksen osuus rakennuksesta ja luontoaiheinen näyttely siirtyisivät kokonaan Limingan kunnan omistukseen. Kunta sitoutuisi ylläpitämään näyttelyä nykyisessä laajuudessaan vähintään kahdeksan vuoden ajan.
Limingan kunnanhallitus päättää tarjouksen hyväksymisestä kokouksessaan juhannusviikolla. Kunnanjohtaja Pekka Rajala ei halua vielä kertoa kauppahintaa. Rajala toivoo hallitukselta myönteistä suhtautumista kauppaan.
Liminganlahti tunnetaan erityisesti muuttolintujen havainnointipaikkana. Luontokeskuksessa käy vuosittain 60 000 kävijää.
Luontokeskusrakennus on tällä hetkellä Metsähallituksen ja Limingan kunnan yhteisomistuksessa. Metsähallitus kuitenkin joutuu luopumaan luontokeskuksen kiinteistöstä, koska valtio on leikannut sen budjettia.
Metsähallitus suunnittelee luopuvansa useasta luontokeskuksesta, koska valtio on leikannut sen sen budjettia.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat







