Stora Enso vahvistaa puunhankintaansa Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla – palkkaa lisää metsäammattilaisia
Aiemmin tänä vuonna yhtiö perusti uudet toimipisteet Satakuntaan Kankaanpäähän ja Euraan.Stora Enso vahvistaa puunhankintaansa Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla ja palkkaa lisää metsäammattilaisia. Syynä on yhtiön tarve korvata kotimaisella puulla aiemmin Venäjältä tullutta puuta.
”Kasvatamme puunhankintaa ja metsäasiantuntijoiden verkostoa Länsi-Suomessa, missä pystymme jatkossa palvelemaan metsänomistajia myös muissa metsäomaisuuden hoitamiseen liittyvissä asioissa”, kertoo ostojohtaja Sami Honkanen Stora Enson puunhankinnasta.
Aiemmin kevään ja kesän aikana Stora Enso on vahvistanut puunhankintaansa Satakunnassa. Uudet toimipisteet perustettiin Kankaanpäähän ja Euraan.
Etelä- ja Keski-Pohjanmaalle yhtiö palkkaa lisää toimihenkilöitä puunostoon, metsänhoitopalvelujen tarjontaan sekä korjuun ja kuljetusten asiantuntijatehtäviin.
”Suunnitelmana on palkata yhteensä 14 metsäammattilaista Länsi-Suomen puunhankintaan”, Honkanen sanoo.
Lisäksi yhtiö avaa 2–3 uutta toimipistettä, joiden sijainnit päätetään loppuvuoden aikana.
Puunhankinnan rekrytoinnit Länsi-Suomessa käynnistyvät loppuvuoden aikana.
”Stora Enson puunhankinnan kasvu tarkoittaa metsänomistajille puukauppatuloja, lisääntyviä metsänhoitopalveluja sekä paikallisille yrittäjille ja metsäammattilaisille työtä ja toimeentuloa”, Honkanen lupaa.
Puunkorjuussa ja kuljetuksissa Stora Enso tekee yhteistyötä yrittäjäkumppanien kanssa. Puuta kuljetetaan Länsi-Suomesta yhtiön tuotantolaitoksille Etelä- ja Itä-Suomeen sekä Ouluun pääasiassa rautateitse.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat








