Yle: Susi ja porokoira viihtyivät yhdessä kolmatta viikkoa Enontekiöllä – liikkuivat pihoilla poikkeuksellisen röyhkeästi
Pariskunnasta tehtiin useita havaintoja Enontekiön kylissä, koska ne liikkuivat päiväsaikaan myös ihmisten pihoissa.
Enontekiöllä liikkunut kaksikko vieraili poikkeuksellisen rohkeasti ihmisten pihoilla. (Kuvituskuva) Kuva: Timo HeikkalaEnontekiöllä kaadettiin noin viikko sitten susi, joka oli kulkenut kolme viikkoa yhdessä paikallisen porokoiran kanssa. Yleensä susi ei valitse koiraa kumppanikseen vaan tappaa sen.
Tässä tapauksessa nuoren naarassuden epäillään etsineen puolisoa koirasta, koska lajikumppaneita ei ollut tarjolla. Vastaavia tapauksia on havaittu muutamia aikaisemminkin. Pariskunta ehti liikkua yhdessä kolme viikkoa, joka on poikkeuksellisen pitkä aika.
Kaksikosta tehtiin paljon havaintoja päiväsaikaan. Luonnonvarakeskuksen tutkimusprofessori Ilpo Kojola epäilee Ylen haastattelussa, että koira on vaikuttanut kaksikon liikkeisiin niin, että se on liikkunut päiväsaikaan ja uskaltautunut myös ihmisasutuksen lähelle.
Koira ja susi pystyvät lisääntymään yhteisen geneettisen taustan takia.
”Me haluamme, että Suomessa susikanta pysyisi puhtaana. Jos susi ja koira risteytyvät, niin risteytymistä pitäisi hankkiutua tehokkaasti eroon”, Kojola muistuttaa.
Myös Ylämaalla on jolkotellut jo pidemmän aikaa lauma koirasusia. Tällä hetkellä risteymiä ei kuitenkaan voida pyytää, sillä Itä-Suomen hallinto-oikeus on kumonnut riistakeskuksen myöntämän koirasusilaumaan kohdennetun poikkeusluvan. Hallinto-oikeuden mukaan riistakeskuksen päätöksestä ei käynyt ilmi, että koirasusien pyyntiä loukuilla olisi kokeiltu tai sitä olisi tarkemmin selvitetty. Susien pelätään levittäyvän laajemmalle alueelle ja lisääntyvän.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat






