Koirasusia on eri puolilla Eurooppaa – lähes kaikissa maissa risteymät poistetaan
Useimmissa Euroopan maissa on todistetusti havaittu vähintään yksi luonnossa jolkotteleva koirasusi. Kun tietoja koottiin Euroopasta, vain seitsemässä maasta ei ollut löydetty risteymiä. Yhtenäisiä käytäntöjä ei kuitenkaan ole.
Kuvan naaras steriloitiin ja vapautettiin takaisin luontoon Italiassa. Kuva: Archive LIFE WolfAlps EU”Luonnossa tavattuja koirasusia koskevat käytännön toimet on monissa maissa toteutettu ilman virallista menettelylinjausta”, kirjoittavat Luonnonvarakeskuksen blogissa tutkijat Ilpo Kojola, Mia Valtonen ja Katja Holmala.
Valeria Salvatorin eri maista keräämien tietojen mukaan koirasusia koskevat linjaukset löytyvät vain 16 Euroopan maan kansallisista hoito- ja suojelusuunnitelmista. Sveitsissä ne on sisällytetty metsästysasetukseen.
Pohjoismaissa, Baltian maissa, Puolassa ja Saksassa käytäntönä on risteytymien poistaminen tappamalla. Italiassa, Kreikassa ja Kroatiassa koirasusia taas ei tapeta. Italiassa ja Kreikassa koirasusia otetaan kiinni, steriloidaan ja vapautetaan takaisin luontoon. Italian Alpeilla risteymät otetaan kiinni ja pidetään tarhassa. Kroatiassa koirasudet taas ovat lain suojaamia samalla tavalla kuin sudetkin. Ranskassa ja Portugalissa koirasusien tilannetta pelkästään seurataan.
”Risteytymiset koiran kanssa uhkaavat susikannan geneettistä puhtautta ja ovat todennäköisesti haitaksi myös susikannan elinvoimaisuudelle. Sen vuoksi koirasudet tulisi saada tavalla tai toisella pois luonnosta”, tutkijat kirjoittavat.
Suomalaiset tutkijat ovat myös olleet kehittämässä geneettisiä menetelmiä suden ja koiran risteymien tunnistamiseksi.
”Kehitysloikat DNA-näytteiden äärellä mahdollistavat entistä tarkemman susien yksilöseurannan ja ovat tuoneet työkalun tunnistaa luonnosta kerätyistä näytteistä koiran ja suden risteymät. Tulevaisuudessa olisi hyödyllistä saada Eurooppaan yhteinen määrittelykriteeristö koirasusiristeymille ja yhteismitallinen menetelmällinen työkalu niiden tunnistamiseksi”, blogissa kirjotetaan.
Koirasusi on määritelty Suomessa kansallisesti haitalliseksi vieraslajiksi. Suden kannanhoitosuunnitelmassa todetaan, että DNA-perustaisesti tunnistettu risteymäyksilö poistetaan luonnosta Suomen riistakeskuksen myöntämällä luvalla.
”Viimeaikaiset koirasusitapaukset ja niihin liittyvät käänteet sekä poiston luvituksen että toistaiseksi toteutumattomien poistojen osalta osoittavat, että kannanhoitosuunnitelmassa kuvatussa toimintamallissa on tavoitteeseen verrattuna kehittämistarvetta”, blogissa todetaan.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat








