Huonosta tiestä peritään kemeratuet takaisin
Metsäkeskuksen käsittelyyn tulee joka vuosi sellaisia tiehankkeita, joiden laadusta on erimielisyyttä.
Jos tiehankkeeseen on myönnetty valtion kemeratukea, työn laadun pitää täyttää metsätienormiston ehdot.Jos tiehankkeeseen on myönnetty valtion kemeratukea, työn laadun pitää täyttää metsätienormiston ehdot.
"Jos tarkastuksessa käy ilmi, ettei tie täytä vaadittuja ehtoja, loppurahoitusta ei makseta ennen kuin tie on pantu kuntoon", sanoo rahoituksen ja tarkastuksen palvelupäällikkö Aki Hostikka metsäkeskuksesta.
Metsäkeskus myöntää ja valvoo kemeratukia.
"Jos tie ei missään vaiheessa tule vaadittavaan kuntoon, jo aiemmin maksetut tuet peritään pois."
Siihen metsäkeskus ei ota kantaa, kuka maksaa korjauksista aiheutuvat lisäkulut. Se on tilaajan ja palveluntarjoajan välinen asia ja riippuu siitä, mitä sopimukseen on kirjattu.
Hostikan mukaan sellaisia tapauksia, joissa laadusta on erimielisyyttä, tulee joka vuosi.
"Jos tiekunta on tyytymätön kemeralla rahoitetun työn laatuun, metsäkeskuksen puoleen voi kääntyä."
Tien kantavuuden voi selvittää pudotuspainomittauksella. Mittausmenetelmää käytetään vasta pilottihankkeessa, ja sen luotettavuutta selvitellään. On nimittäin käynyt ilmi, että jostain syystä kantavuustulokset ovat olleet huonoja metsäautoteillä.
"Selvityksessä on, johtuuko se siitä, että ne ovat usein harvakseltaan liikennöityjä ja sen vuoksi pinta ei ole tiivistynyt", Hostikka sanoo.
"Toki siinä tapauksessa, että luvut ovat kovin alhaiset, se kertoo huonosta kantavuudesta."
Lue myös:
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
