Metsä Group alkaa ostaa puuta verkossa
Metsä Group alkaa ostaa puuta verkossa. Myös metsänhoitopalveluiden tilaukset hoituvat netissä.
”Metsänomistajakunta muuttuu. Esimerkiksi kaupungissa asuvat metsänomistajat voivat hoitaa metsäasiansa verkon kautta joustavasti”, kertoo jäsenpalvelujohtaja Juha Jumppanen.
Verkkokaupankäynti perustuu asiakkaan metsätilan metsävara- tai karttatietoihin. Sen lisäksi paikallinen metsäasiantuntija käy paikan päällä asiakkaan metsässä ennen kaupan tekoa.
Halutessaan Metsäliiton jäsenet voivat tehdä tarjouspyynnön ja hoitaa koko puukaupan Metsäverkko-palvelussa. Myös muut vaihtoehdot ovat mahdollisia.
”Voi olla, että leimikot suunnitellaan perinteiseen tapaan ja metsänomistaja käyttää verkkopalvelua vain tarjouksen hyväksymiseen.”
Metsä Group solmii vuosittain 20 000–30 000 puukauppaa. Jumppanen odottaa, että muutaman vuoden sisällä verkkokaupan osuus lasketaan tuhansissa puukaupoissa.
Metsä Group on vienyt verkkoon myös muita palveluita. Yhtiön mobiilisovelluksella metsänomistaja saa metsäsuunnitelmansa tai metsävaratietonsa älypuhelimeen.
”Sovelluksen avulla metsänomistaja voi esimerkiksi suunnistaa tietylle metsikkökuviolle, katsoa sen tietoja ja lisätä muistiinpanoja ja valokuvia. Ne voi lähettää edelleen Metsäverkkoon puukaupan tai hoitotarjouspyynnön pohjaksi.”
JARMO PALOKALLIO
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat