ATL: Maailman korkein puukerrostalo nousee Bergeniin
Norjan Bergeniin aletaan rakentaa 14-kerroksista puukerrostaloa. Valmistuessaan ensi vuonna se on maailman korkein puukerrostalo, kertoo ATL:n verkkolehti.44,5 metriä korkean puukerrostalon valmistukseen käytetään uutta rakennusmenetelmää, jossa yhdistetään kantavia liimapuurakenteita ja moduleita. Liimapuurakenteen välissä käytetään ulkoseinillä luonnollisesti myös lasia.
Rakentamisesta vastaava Bergen of Omegn Boligbygggelag -asunto-osakeyhtiö kertoo, että puurakenteet tulevat kuitenkin näkymään myös ulospäin lasin läpi.
Kunnes 14-kerroksinen talo valmistuu ensi vuoden syksyllä, maailman korkeimman puurakenteisen kerrostalon titteliä pitää Lontoossa sijaitseva Murray Grove Tower. Siinä on yhdeksän kerrosta.
Ruotsin korkeimmassa puurakennuksessa Växjössä on kahdeksan kerrosta, kertoo ATL.
Verkkolehden uutiseen on löydetty maailmalta vieläkin korkeampia puisia rakennuksia. Gliwicen radiotorni Puolassa on 118 metriä korkea. Lehtikuusesta valmistettu torni on seissyt paikallaan vuodesta 1935.
Suomen korkein puukerrostalo on valmistumassa Seinäjoelle. Siihen tulee kuusi kerrosta (MT 12.6.). Siitäkin kerrosta korkeampaa taloa suunnitellaan Vantaan asuntomessualueelle vuodeksi 2015.
Viime vuonna Vierumäelle valmistui ensimmäinen 5-kerroksinen talo, joka on toistaiseksi Suomen korkein.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat

