Turun yliopisto sai puolen miljoonan euron lahjoituksen – rahoilla perustetaan suomalaisten elintarvikkeiden professuuri
Lahjoitusprofessuurin tavoitteena on erityisesti terveyttä edistävien kasvipohjaisten elintarvikkeiden tutkimuksen ja tuotannon tukeminen.
Raisio Oyj:n tutkimussäätiön hallituksen puheenjohtaja ja Raision toimitusjohtaja Pekka Kuusniemi arvioi, että suomalaisella kasvipohjaisella ruualla on paljon vientimahdollisuuksia. Kuva: Lari LievonenElintarvikeyhtiö Raision tutkimussäätiö lahjoittaa Turun yliopistolle 500 000 euroa professuuriin, jonka tutkimustyö tulee keskittymään keskeisiin suomalaisiin raaka-aineisiin ja -tuotteisiin, joilla on vientipotentiaalia. Professuuri on sijoitettu luonnontieteiden ja tekniikan tiedekunnan elintarvikekemian ja elintarvikekehityksen yksikköön.
"Turun yliopistolla on vuosikymmenten kokemus pohjoisten ilmiöiden tutkimuksessa niin luonnontieteiden, yhteiskuntatieteiden kuin lääketieteen alueilla. Elintarviketieteet kuuluvat keskeisesti Turun yliopiston strategiseen biotulevaisuus-kokonaisuuteen. Olemme kiitollisia lahjoituksesta, jonka avulla voimme edelleen laventaa osaamistamme ja edistää teollisuusyhteistyötä niin perus- kuin soveltavan tutkimuksen alueilla", Turun yliopiston rehtori Kalervo Väänänen sanoo tiedotteessa.
Raisio Oyj:n tutkimussäätiön hallituksen puheenjohtaja ja Raision toimitusjohtaja Pekka Kuusniemi arvioi, että suomalaisella kasvipohjaisella ruualla on paljon vientimahdollisuuksia.
"Kuluttajat ovat kiinnostuneita luonnollisesti terveellisestä ruuasta, joten suomalaisille hyvinvointia edistäville tuotteille on kysyntää. Uusi professuuri antaa mahdollisuuden vahvistaa yhteistyötä yritysten ja yliopiston välillä, ja uusinta tutkimustietoa voidaan hyödyntää elintarviketeollisuudessa", Kuusniemi toteaa tiedotteessa.
Lahjoitusprofessuurin tavoitteena on erityisesti terveyttä edistävien kasvipohjaisten elintarvikkeiden tutkimuksen ja tuotannon tukeminen.
Turun yliopiston elintarvikekemian ja elintarvikekehityksen yksikkö on erikoistunut elintarvikkeiksi soveltuvien suomalaisten luonnonvarojen ja viljelykasvien tutkimukseen. Keskeisiä elintarvikealan tutkimuskohteita Turun yliopistossa ovat marjat, mausteet, kala, äidinmaito, elintarvikerasvat ja -öljyt sekä viljat ja peruna.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
