Silkkinen suklaakakku on täynnä makua: Jo pelkkä ajatus saa veden kielelle
Amerikkalainen suklaakakkuannos koristellaan kermavaahdolla, pähkinöillä ja suklaarouheella.Hyydytetyt tuorejuustokakut ovat tyypillisiä amerikkalaisia leivonnaisia. Valmis kakku koristellaan runsaaksi kermavaahdolla, pähkinöillä ja suklaarouheella. Kakkuun tulee valmista kinuskikermaa. Jos sitä ei jostain syystä ole omassa kaupassa, niin sen voi korvata keittämällä kuohukermasta ja fariinisokerista seoksen.
Suklaakakku
15 annosta
- Ainekset
- Pohja
- 200 g digestivekeksejä
- 75 g voita
- Täyte
- 1 levy (200 g) taloussuklaata
- ½ dl sokeria
- 2 prk (à 200 g) maustamatonta tuorejuustoa
- 1 dl maustamatonta jogurttia
- 4 liivatelehteä
- ½ dl vahvaa kahvijuomaa
- 4 dl vaahtoutuvaa kinuskikermaa
- Koristeluun
- 1 dl vaahtoutuvaa kinuskikermaa tai kuohukermaa
- suklaarouhetta
- pekaanipähkinöitä
Valmistusohje
Laita keksit kaksinkertaiseen muovipussiin ja murskaa esimerkiksi kaulimella. Sekoita sulatettu voi ja keksimurska.
Leikkaa leivinpaperista irtopohjavuoan pohjan kokoinen (halkaisija noin 26 cm) pala. Laita se vuoan pohjalle ja levitä päälle muruseos.
Sulata paloiteltu suklaa mikrossa tai vesihauteessa liedellä. Vatkaa suklaasula, sokeri, tuorejuusto ja jogurtti sähkövatkaimella tasaiseksi seokseksi.
Pehmennä liivatelehtiä kylmässä vedessä noin 10 minuuttia. Purista kuiviksi ja liuota kiehuvan kuumaan kahviin.
Yhdistä liivateseos tuorejuusto-suklaaseokseen. Lisää lopuksi vaahdotettu kinuskikerma.
Kaada täyte pohjalle ja tasoita pinta. Peitä kakku foliolla ja anna hyytyä kylmässä mielellään seuraavaan päivään. Irrota kakku vuoasta ja laita tarjolle. Koristele kermavaahdolla, suklaarouheella ja pähkinöillä.
Vinkki: Jos kaupassa ei ole kinuskikermaa, valmista sitä itse: Keitä 4 dl kuohukermaa ja 6 rkl fariinisokeria, kunnes sokeri sulaa. Jäähdytä ja vaahdota.
Joko sinulle tulee MT:n ruokauutiskirje? Saat kerran viikossa neljä uutta reseptiä ja viikon ruokauutiset ilmaiseksi sähköpostiisi tilaamalla ruokauutiskirjeen. Seuraa meitä myös Facebookissa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


