Appelsiininen perunapannari
Tämä pehmeä pannukakku valmistuu perunasta ja perunajauhoista ja on siten gluteeniton. Appelsiininkuoriraaste raikastaa taikinan ja kermavaahto makeutetaan appelsiinimarmeladilla.
Tarjoa jälkiruokayllätykseksi appelsiinilla maustettua pumpulinpehmeää perunapannaria. Kuva: Sanne KatainenAppelsiininen perunapannari
10–12 annosta
Ainekset
- ½ kg jauhoisia perunoita (punainen pussi)
- 2 dl maitoa
- 4 kananmunaa
- ¼ tl suolaa
- ¾ dl sokeria
- 2 tl appelsiininkuorta raastettuna
- 1 rkl perunajauhoja
- 50 g voita sulatettuna
Lisäksi
- 1 tlk (2 dl) kuohu- tai vispikermaa
- 1 ½ rkl sokeria
- 1 tl vaniljasokeria
- ½ tl kardemummaa
- 2 dl appelsiinimarmeladia
Valmistusohje
Kuori perunat ja keitä ne kypsiksi. Valuta keitinvesi pois ja soseuta perunat. Sekoita joukkoon kuumennettu maito. Vatkaa tasaiseksi.
Erottele keltuaiset ja valkuaiset eri kulhoihin. Vaahdota valkuaiset suolaripauksen kanssa. Vatkaa keltuaisten joukkoon sokeri.
Sekoita keltuaisseos ja hyvin pestyn appelsiinin kuoriraaste perunasoseeseen. Siivilöi joukkoon perunajauhot ja sekoita mukaan sulatettu voi. Kääntele joukkoon valkuaisvaahto ja kaada taikina voideltuun suorakaiteen muotoiseen uunivuokaan (20 x 30 cm). Paista 200 asteessa noin 20 minuuttia, kunnes pinta on kauniin ruskea.
Vatkaa kerma vaahdoksi. Sekoita joukkoon sokerit ja kardemumma.
Tarjoa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
