Pienjuustolat taistelevat maulla halpiskönttejä vastaan
Suomen pienjuustolat taistelevat halpajuustoja vastaan jopa salmiakin avulla. "Ei juustoa voi myydä neljällä eurolla loputtomiin, eivätkä tuottajatkaan voi tehdä maitoa 30 sentillä älyttömän kauan", sanoo juustolayrityksen osakas Seppo Virtanen.Suomalainen syö vuodessa lähes 26 kiloa juustoa, mutta siitä vain puolet on kotimaista. Marketeissa huomion vievät jopa neljän euron kilohintaan myytävät juustoköntit.
Pienten valmistajien tuotteet jäävät hyllyissä varjoon väkisinkin. Hinnalla ne eivät pysty kotimaisten ja ulkomaisten halpajuustojen kanssa kilpailemaan, joten valttina on laatu eli hyvä maku.
Jokioisten Kartanon Meijeri on ottanut vauhdittajakseen jopa salmiakin. Se valmistaa tiettävästi maailman ainoaa salmiakilla maustettua cheddaria. Juustolan käyttämä maito tulee Valion kautta Jokioisten alueelta.
Jokioisilla tiedetään olleen meijeritoimintaa ainakin vuodesta 1865 lähtien. Siksi paikallinen yrittäjä, Jokioisten Leivän omistaja Seppo Virtanen ei voinut jäädä katsomaan sivusta, kun paikkakunnalla pitkään ollut Maatalouden tutkimuskeskus päätti lakkauttaa juustolansa.
"Kun kuulin vuonna 2012, että juustola on lopetusuhan alla, ajattelin etten voi antaa sen tapahtua. Tuotteet olivat helkutin hyviä."
Virtasen mukaan kilpailutilanne on parissa vuodessa muuttunut vaikeammaksi, mutta hän luottaa siihen, että herkkujuustojen ja ylipäätään kotimaisten juustojen arvostus tästä kasvaa.
"Juustokiloon käytetään maitoa 10 litraa – ja me käytämme ylikin. Ei juustoa voi myydä neljällä eurolla loputtomiin, eivätkä tuottajatkaan voi tehdä maitoa 30 sentillä älyttömän kauan."
"Sitten kun poskettoman halvalla myytävien juustojen hinta joskus tulevaisuudessa palautuu normaaliksi, hintaero pientuottajien juustoihin kapenee. Joskus se aika tulee", sanoo Virtanen.
Kartanon Meijerin toimitusjohtaja Risto Sirén kertoo, että tähtäimessä on päästä vuonna 2016 alkavalla tilikaudella plussan tai vähintään plus-miinus-nollan tulokseen.
"Hieman päälle miljoonan euron liikevaihdolla olisimme kannattava yritys. Se tarkoittaisi sataatuhatta kiloa juustoa vuodessa."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

