
Tilaan haukea aina kun sitä saa – ravintola Tampereella tarjosi herkullisen haukipihvin ilman taustamelua
Nyt toukokuussa sesonkeihin luottavat Kattilan listalla on muun muassa huhtasieniä, parsaa ja varhaiskaalia.Tampere
Tilaan haukea liki aina, kun sitä on saatavilla. Tälläkään kertaa haukipihvi ei pettänyt. Kuva: Katja LamminenTampereen Kattilassa ilahdutti koleana päivänä kukkasin koristeltu ja kukkalautaselta tarjoiltu alkuruoka. Tyrnillä ryyditetty myskikurpitsa-annos oli maustettu ruohosipulivinegrettellä ja kuorrutettu paksulla bearnaisekastikkeella. Kokemukseni mukaan kananmunankeltuaisesta ja voista sekoitettava bearnaise toimii aina.
”Tuo ranskalaisen keittiön lahja maailmalle”, ystäväni totesi kerran hartaasti pottu haarukassaan ja kastiketta suupielissään.
Pääruoaksi tilasin haukiwallenbergin hummerikastikkeella. Pinnalta rapean ja sisältä samettisen pehmeän pihvin alla lepäsi Lapin puikulaperunasta tehty pyree ja mausteena piparjuurta sekä ruohosipulia. Kerrassaan herkullista.
Ystävällinen tarjoilija kertoi, että ravintolassa käytetään kotimaista lihaa ja kalaa. Ruokalista koostetaan aina sesongin mukaan sen hetken parhaista raaka-aineista. Päivän lihat ja kalat vaihtuvat tiuhaan saatavuuden mukaan. Sama pätee pientuottajien viineihin.
Nyt toukokuussa Kattilan listalla on muun muassa huhtasieniä ja selleriä. Annokselle antaa potkua kuusenkerkällä maustettu vinegrette.
Pääruokiin on poimittu ajankohtaan sopivasti muun muassa parsaa ja varhaiskaalia.
Seuralaiseni kehui Kattilan äänimaisemaa mukavan rauhalliseksi. Taustalla ei soinut minkäänlaista jytkettä, joka monessa paikassa pakottaa asiakkaat keskustelemaan huutaen, eikä puhekaan kaikunut ja kimpoillut seinistä muihin pöytiin.
Ravintola Kattila, Hallituskatu 5, 33200 TampereArtikkelin aiheet- Osaston luetuimmat









