Katkarapu-savukalakiinankaalit
Kiinankaalinlehdiltä tarjottavan savukala-katkarapuherkku on kiva juhlatarjottava. Sen voi tehdä jääkaappiin jo edellisenä päivänä, jolloin juhlapäivälle jää vain sen lusikoiminen kaalinlehdille, koristelu ja esillepano.
Jos et löydä kaupasta violettia kiinankaalia, voit mainiosti käyttää tuttua vaaleaa kiinankaalia tai Cosmopolitan-salaattia. Kuva: Sanne KatainenKatkarapu-savukalakiinankaalit
noin 8 annosta
Ainekset
- 1 tlk (noin 150 g) savustettuja muikkuja, kilohaileja tai särkeä
- 1 ps (180 g) katkarapuja
- 1 prk (150 g) ranskankermaa
- 1 rkl sitruunanmehua
- ¼ tl mustapippuria
- ½ dl tilliä hienonnettuna
- (suolaa)
- 1 tl rosépippuria
Lisäksi
- noin 10 pienehköä kiinankaalinlehteä
Valmistusohje
Valuta savukalasta öljy. Valuta sulaneet katkaravut.
Hienonna savukalat esimerkiksi haarukalla. Sekoita kalat, katkaravut ja ranskankerma keskenään. Mausta sitruunamehulla, mustapippurilla ja hienonnetulla tillillä. Tarkista maku ja lisää suolaa tarvittaessa.
Irrota kiinankaalista pieniä sisälehtiä ja leikkaa niistä tarvittaessa ruotia matalammaksi. Nosta lehtikupit tarjoiluastialle ja lusikoi savukalatahna kuppeihin. Koristele rosépippurilla ja tarjoa muutaman tunnin kuluessa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

